19 C
Скопје
среда, август 12, 2020

Османи: Гласаа 200.000 Албанци; Таравари: Не е точно, гласаа 110.000 Албанци

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар османи од студиото на „Телма“ истакна дека во вториот круг од претседателските избори гласале околу 200.000 граѓани од албанска етничка...

Михајловски: Еден, од 375 илјади, ама Македонци

Еден, од 375 илјади, ама Македонци, е кусиот коментар на членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Тони Михајловски по синоќешната победа на Стево пендаровски, која...

Силјановска: Власта е делегитимирана, а 377.000 гласови се огромен капитал во борбата за Македонија

Кандидатот за претседател на државата проф. д-р Гордана Силјановска Давкова, по завршување на вториот круг од претседателските избори изрази голема благодарност на сите граѓани...

Албанците пресудија – Пендаровски нов претседател на Македонија

Победа на Стево Пендаровски со 58.499 гласа разлика – ова е крајниот резултат од Државната изборна комисија по денешното гласање на претседателските избори. Пендаровски...

Мицкоски: Картата е црвена – од денеска почнува вистински политички пекол за СДСМ

Заев Зоран и Пендаровски Стево знаат што ги чека и што ќе им тежи од денеска па натаму. Тие денеска немаше да ги имаат...

Заев пак за „метлата“: Некои од нашите луѓе се уморни

Граѓаните ни испратија прецизна порака. Ќе ги корегираме нашите слабости, рече премиерот Зоран Заев, прогласувајќи ја победата на СДСМ на претседателските избори и додавајќи...

Еве во кои општини Пендаровски ја направи разликата од 66.000 гласови

Сарај 7700 гласови разлика во полза на Пендаровски Теарце 3200 гласови разлика во полза на Пендаровски Липково 6500 гласови разлика во полза на Пендаровски Гостивар 7000 гласови...

Јорданка Ивановска: СДСМ го губи Скопје на сите нивоа. Патосирани

Како што кажав, СДСМ, си го губи Скопје на сите нивоа. Патосирани, напиша на фејсбук поранешната новинарка Јорданка Ивановска по завршување на вториот круг...

Силјановска: На изборите победи „партитократијата“, а не демократијата

Заврши изборната трка, изборната сага, невообичаена за мене и чудно се чувствувам, бројките говорат за пораз, обично поразените не се чувствуваат добро, но јас...

Со што го приклешти Зоран Заев Сулејман Реџепи за да исцеди албанска излезност?

По обидот за пуч во Исламската верска заедница, кој се случи на 23 април, само два дена по првиот круг на претседателските избори, на...

Популарно