16 C
Скопје
среда, јуни 20, 2018

Објавени неверојатни податоци: Погледнете колку пари донеле Македонците од странство во Македонија (ФОТО)

Објавени неверојатни податоци: Погледнете колку пари донеле Македонците од странство во Македонија… Минатата година Македонците кои работеа и живееја во странство ни испратија вкупно 193...

Фирмата на Кочо Анѓушев држи половина од пазарот на струја во Македонија

Компанијата ЕДС во сопственост на вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев го држи речиси половина од пазарот на продажба на електрична енергија на приватните...

Кина возврати со царини и влезе во економска војна со САД

Кина објави противмерки на увоз на американски производи наметнувајќи царини во висина до 25 отсто за 128 производи како одговор на американските царини за...

Велигденска „честитка“ – Ново поскапување на горивата

Регулаторна Комисија за енергетика ја определи новата цена на нафтените деривати. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се зголемува за 2,00 ден/лит во однос на...

Фијаско на Заев, Македонија заборавена: Германски авто-гигант ќе инвестира во Србија со 1.000 вработувања

Откако на власт дојде Зоран Заев и СДСМ, Македонија е биквално заборавена земја од странските инвеститори. До неодамна, Македонија беше лидер во отварањето на нови...

Печатење на нови пари од 15 мај

Во согласност со стратегиската одлука на Народната банка за издавање книжни пари изработени од полимер, на седницата, Советот донесе Одлука согласно со која од...

Заев: Не може за плати од 10.000 денари и 10.000 евра да се плаќа...

Не треба да се плашиме од ниту една реформа што ќе биде исцрпена со дебата. Персоналниот данок на доход е владина програма, а тоа...

Витанов: Зоче, ако министеро воведе прогресивно оданочување, единствен ефект е шо ќе си ојдат...

Поранешниот заменик-министер за економија и поранешен пратеник Зоран Витанов го предупредува премиерот Зоран Заев кои се негативните ефекти доколку се воведе прогресивно оданочување за оние што...

Стојков: Рамниот данок еден ден ќе се врати, но дали ќе се вратат луѓето...

Универзитетскиот професор, Александар Стојков, на својот Фејсбук профил пишува осврт кон политиката во економијата која ја води актуелната влада предводена од СДСМ. Неговиот статус го...

Кој ќе ја понесе одговорноста ако Македонија го изгуби арбитражниот спор со Сардич за...

Владата со едностраното раскинување на Договорот за концесија за експлоатација на минерална суровина – бакар, злато и сребро на локалитетот „Казандол“ Општина Валандово, Општина Богданци...

Популарно