16 C
Скопје
недела, март 18, 2018

Кандидат за пратеник од СДСМ објави скандал – Кочо Анѓушев ја оштететил буџетската каса...

Зоран Ивановски иако е поранешен кандидат за пратеник во дијаспората од редовите на СДСМ, по составувањето на влада од страна на СДСМ тој е...

Владата ќе го продава „мерцедесот“ на аукција со почетна цена од 230.000 евра

Владата денеска донесе одлука да го продаде автомобилот на поранешниот премиер Никола Груевски, „Мерцедес бенц С600“, преку електронскиот систем за јавно наддавање со кој...

Која државна институција потрошила најмногу пари за јавни набавки во 2017, а која во...

Бирото за јавни набавки на Република Македонија изработи интерактивна платформа за пребарување низ Отворените податоци од јавните набавки за сите државни институции. Решението ОТВОРЕНИ ПОДАТОЦИ на Електронскиот...

По драматичниот пад на Волстрит, рекордни загуби и на светските берзи

Драматичен пад на курсот на Волстрит, рекордни загуби на берзата во Токио, мрачни изгледи и за германскиот ДАКС. Берзите низ светот доживуваат тешки моменти....

Њујоршката берза во паника, регираше и Белата куќа

Паника завладеа синоќа на Волстрит, каде главниот индекс на Њујоршката берза драстично се намали по повеќемесечна берзанска еуфорија, за која претседталот на САД Доналд...

Заврши експериментот со биткоинтот – Возниак ги продал виртуелните валути

Коосновачот на „Епл“, Стив Возниак откри дека извесен период експерименирал со виртуелната валута биткоин, но потоа ги продал. Тој изјави дека во еден момент одлучил...

Спорот за името важен и за светот на парите

Престижниот Фајненшл тајмс (Financial times) на насловната страна на денешното издание (петти февруари) го стави протестот во Атина, на кој стотици илјади Грци се...

Државниот и јавниот долг растат и без вкалкулирана еврообврзница

Јавниот и државниот долг пораснале за 95,4 и 82,7 милиони евра само во октомври, ноември и декември, објави денеска Министерството за финансии. Тука не...

Чартер летови Истанбул – Охрид – Истанбул од 15 април до октомври

Нова чартер линија Истанбул – Охрид – Истанбул се воведува од 15 април годинава и ќе биде активна до октомври, соопшти Агенцијата за промоција...

Попова: Наместо 13. плата, СДСМ воведува 13. сметка – Власта да го повлече барањето...

Расипничкото и неспособно владеење на СДСМ повторно оди на товар на граѓаните. За да се покријат дупките во буџетот и партиските вработувања, СДСМ одлучија...

Популарно