-6 C
Скопје
недела, февруари 24, 2019

Монтгомери: Груевски е главната причина поради која инвестираме во Македонија – две нови инвестиции...

Германската компанија „Franz Kiel GmbH“ и американската Компанија „NYSK Holding”, се двете нови инвестиции во Република Македонија кои влегоа како резултат на бизнис форумите...

Во автобусите на ЈСП Скопје од денеска се плаќа и со мобилен на ВИП

ЈСП СКОПЈЕ ја информира јавноста дека после успешното тестирање на системот, од денес, 12.04.2017 година, во функција ќе биде ставено и плаќањето со мобилен...

Груевски: Со владините мерки вработени 43.000 лица, годинава уште 10.000 вработувања

Оперативните мерки за вработување се одвиваат без проблеми и покрај политичката криза и само оваа година со овој план се предвидуваат нови 10 илјади...

Американската фабрика „Адиент“ во Струмица ќе почне со производство во јуни

Фабриката за производство на навлаки за автомобилски седишта на американската компанија Адиент (поранешен Џонсон Контролс) во ТИРЗ во Струмица треба да биде готова до...

ВИДЕО: Нова авиолинија на „Виз ер“ – Од Скопје до Будимпешта два пати неделно...

Со пристигнување на авион од „Виз ер“ од Будимпешта на скопскиот аеродром „Александар Велики“ денеска официјално е промовирана новата авионска линија Будимпешта–Скопје–Будимпешта. До унгарската престолнина ќе...

Бензините и дизелот поевтинуваат за два денари

Бензините и дизел горивата од полноќ ќе поевтинат за два денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата малопродажна цена на бензинот ЕУРОСУПЕР...

„Дизајн што продава“ – викенд бизнис-настан во Јавна соба

На бизнис викендот во Јавна соба, “Дизајн што продава“ викендов најавени се искусни регионални експерти кои имаат да споделат драгоцени искуства со производителите и...

„Повардарие“ избришана од Регистарот на производители на вино

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) ја избриша винарската визба „Повардарие“ АД Неготино од Регистарот на производители на вино поради неисполнување на обврските...

Евростат: Жените во ЕУ добиваат и над 20 отсто пониски плати од мажите

Во земјите членки на ЕУ жените примаат во просек за 16,3 отсто помали плати од нивните машки колеги, а во некои држави тие се...

Peugeot Citroen го презеде Opel

Peugeot Citroen го презеде Opel во зделка вредна 2,2 милијарди евра, потврдија во понеделник обете компании. Францускиот гигант планира трошоци на заштедата од 1,7 милијарди...


Популарно