9.3 C
Скопје
сабота, март 23, 2019

Јовановски: СДСМ ветуваше државна социјална пензија, сега во Буџетот не предвидува средства за тој...

СДС во новиот Буџет за 2018 не предвиде уште еден проект кој секојдневно го ветуваа во предизборието - државна социјална пензија, вели Крсте Јовановски...

Еве колку ќе биде К-15 за 2017-та година?

Регресот за годишен одмор или К-15 и оваа година ќе им следува на вработените во приватните компании од македонското стопанство. Фирмите коишто не го...

Најголемиот буџет во историјата – предвидено е задолжување од дури 854 милиони евра

Владата објави дека следната година планира да се задолжи 854.29 милиони евра дома и во странство. Во Предлог буџетот за 2018 година пишува дека...

Узунов ги призна лошите економски политики: Растот на БДП ќе биде под 1%

Бруто домашниот производ на Македонија за 2017-та ќе биде под 1 %, изјави советникот во владата Ванчо Узунов во емисијата КликПлус. Тој потенцираше дека не...

Митовска: Нудеа живот, донесоа сиромаштија – СДС со покачување на акцизата ги зголемува цените...

Најавувањето за покачување на акцизата веќе почна да влијае кај меѓуградските автобуски превозници кои со години не ги менуваа цените на билетите заради поволностите....

Анѓушев носи закони сам за себе: Укината е царината за производ кој го користи...

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев ја злоупотребува државната функција на секој можен начин. Владата вчера ја укина царината за увоз на електрични литиум...

Дојде живот: Повисока цена за повратен билет Скопје-Берово

Нова тарифа: Скопје-Берово повратен билет до вчера чинеше 520 денари, од денеска – 620 денари!! #живот #не #доаѓа  

Делев: Со покачувањето на акцизата за нафта, владата ќе им одзеде по една просечна...

Зголемувањето на акцизата за нафтени деривати ќе се одрази за зголемување на основните трошоци на животот на граѓаните, истакна Христијан Делев од ВМРО-ДПМНЕ на...

Тевдовски: Нема пари во буџетот за повисоки плати во администрацијата

Буџетските корисници имаат поголеми барања за 500 милиони евра. Ако се исполнеа сите нивни желби за покачување на платите, буџетскиот дефицит ќе биде осум,...

Се одвиткува инфлаторната спирала: По Нова година поскапуваат нафтата, водата и сите останати производи

Од почетокот на наредната година ќе се одвитка инфлаторната спирала. Ќе поскапи нафтата, која со себе ќе повлече поскапување на превозот, а со тоа...


Популарно