11 C
Скопје
недела, јуни 24, 2018

Американската фабрика „Адиент“ во Струмица ќе почне со производство во јуни

Фабриката за производство на навлаки за автомобилски седишта на американската компанија Адиент (поранешен Џонсон Контролс) во ТИРЗ во Струмица треба да биде готова до...

ВИДЕО: Нова авиолинија на „Виз ер“ – Од Скопје до Будимпешта два пати неделно...

Со пристигнување на авион од „Виз ер“ од Будимпешта на скопскиот аеродром „Александар Велики“ денеска официјално е промовирана новата авионска линија Будимпешта–Скопје–Будимпешта. До унгарската престолнина ќе...

Бензините и дизелот поевтинуваат за два денари

Бензините и дизел горивата од полноќ ќе поевтинат за два денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата малопродажна цена на бензинот ЕУРОСУПЕР...

„Дизајн што продава“ – викенд бизнис-настан во Јавна соба

На бизнис викендот во Јавна соба, “Дизајн што продава“ викендов најавени се искусни регионални експерти кои имаат да споделат драгоцени искуства со производителите и...

„Повардарие“ избришана од Регистарот на производители на вино

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) ја избриша винарската визба „Повардарие“ АД Неготино од Регистарот на производители на вино поради неисполнување на обврските...

Евростат: Жените во ЕУ добиваат и над 20 отсто пониски плати од мажите

Во земјите членки на ЕУ жените примаат во просек за 16,3 отсто помали плати од нивните машки колеги, а во некои држави тие се...

Peugeot Citroen го презеде Opel

Peugeot Citroen го презеде Opel во зделка вредна 2,2 милијарди евра, потврдија во понеделник обете компании. Францускиот гигант планира трошоци на заштедата од 1,7 милијарди...

Бензинот поскапува за половина, дизелот за 1,5 денари

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за половина денар, а цената на дизел горивата се зголемува за 1,5 денари по литар, одлучи денеска Регуаторната...

Како изгледа животот во најскапиот град на светот?

Секогаш високо ценет и прикажан како најугодниот град за живот, две години по ред е прогласен за најскап град во светот. Град со многу зеленило,...

Тече рокот за доставување на годишните пријави

Сè можеш да заборавиш ама данок не! Управата за јавни приходи со апел до граѓаните да ја исполнат својата обврска и да поднесат годишна...

Популарно