28 C
Скопје
понеделник, април 23, 2018

Образование контра здравство: Вакцината не може да биде услов за упис во градинка и...

Ниту едно дете не смее да остане надвор од образовниот систем – порачуваат од Министерството за образование. Од таму велат дека вакцината не може да...

Еве како ќе изгледаат новите банкноти од 10 и 50 денари (ФОТО)

Од следниот месец Народната банка на Република Македонија првпат воведува полимерни банкноти со апоенска вредност од 10 до 50 денари. –Од 15 мај годинава Република...

„МОЈ ТЕРМИН“ ВО УЈП: Од 1-ви мај во УЈП само со закажување

Услугите на Регионалната дирекција на УЈП во Скопје од 1 мај ќе бидат достапни само доколку даночните обврзници и сметководители имаат закажано термин за...

Почина познатиот милијардер: Мистериозна смрт за еден од најбогатите луѓе на светот

Неговото семејство е сопственик на познатите инвестициони банки Мелон Банк и Дрексел Бурнам Ламберт. Милијардерот Метју Мелон, наследник на банкарското царство, почина на 54 години. Неговото...

Нова македонска кована пара! Еве како изгледа (ФОТО)

Нова македонска кована пара! Еве како изгледа (ФОТО) НБРМ испадна со соопштение дека е изработена и пуштена во оптег нова кована пара која е наменета...

Објавени неверојатни податоци: Погледнете колку пари донеле Македонците од странство во Македонија (ФОТО)

Објавени неверојатни податоци: Погледнете колку пари донеле Македонците од странство во Македонија… Минатата година Македонците кои работеа и живееја во странство ни испратија вкупно 193...

Фирмата на Кочо Анѓушев држи половина од пазарот на струја во Македонија

Компанијата ЕДС во сопственост на вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев го држи речиси половина од пазарот на продажба на електрична енергија на приватните...

Кина возврати со царини и влезе во економска војна со САД

Кина објави противмерки на увоз на американски производи наметнувајќи царини во висина до 25 отсто за 128 производи како одговор на американските царини за...

Велигденска „честитка“ – Ново поскапување на горивата

Регулаторна Комисија за енергетика ја определи новата цена на нафтените деривати. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се зголемува за 2,00 ден/лит во однос на...

Фијаско на Заев, Македонија заборавена: Германски авто-гигант ќе инвестира во Србија со 1.000 вработувања

Откако на власт дојде Зоран Заев и СДСМ, Македонија е биквално заборавена земја од странските инвеститори. До неодамна, Македонија беше лидер во отварањето на нови...

Популарно