7 C
Скопје
вторник, октомври 16, 2018

„Дојде животот за сите“: За две години поскапување од 30 денари на Еуродизелот

Регулаторната комисија за енергетика денес донесе одлука за ново поскапување на цените на горивата. Во споредба со 2016 година и денес цената на ЕУРОДИЗЕЛОТ во...

Македонија со најлош резултат во регионот: По Светска банка и ММФ со катастрофална проекција...

Меѓународниот монетарен фонд ја намали прогнозата за економскиот раст за Македонија на 1,6 отсто, наместо првичната проценка, кога ММФ очекуваше раст 3,2 проценти. Со...

Гигантот „Amazon“ најави отворање на 3.000 продавници без продавачи и каси

Извршниот директор на „Amazon“, Џеф Безос, изјави дека се обидува да најде вистински формат за скапиот потфат да отвори 3.000 продавници без продавачи и...

Тројца нови милијардери од … марихуана

Првиот фонд за бизнис инвестирање кој ги насочил вложувањата во растечката индустрија на канабисот, создаде тројца милијардери, пишува „Fortune“. Брендон Кенеди, Мајкл Блу и Кристијан...

Новите работни простории на „Вип“ се повеќе од само обичен деловен простор (ГАЛЕРИЈА)

Телекомуникацискката компанија „Вип“ и официјално ги отвори вратите од новата управна зграда.  Лоцирана во центарот на Скопје, на Плоштадот „Пресвета Богородица”, новата деловна зграда ...

Заеви ја купија по цена од гарсоњења, а Герас Цунев е меѓу најдобрите 20...

Денеска излегоа информации за најуспешните 130 компании во Македонија. Имено, профитот на 72 друштва чии акции котираат на берзата пораснал за 60 отсто во...

УЈП ја објави листата на должници – проверете дали сте меѓу нив

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.09/2018 за долгови доспеани до 31.05.2018 и неплатени до 31.08.2018 година по основ на ДДВ, данок...

Еве од којa земја во светски рамки жителите поседуваат најмногу криптовалути

Пазарот и вредноста на криптовалутите во минатата 2017 година беа во најголема експанзија и прогрес. Удел во таа прогресија имаа и голем број видни...

Задолжувањата станаа секојдневие: Владата денес ги заборчи граѓаните за нови 12,7 милиони евра

Капитални инвестиции нема, а Владата продолжува редовно да се задолжува на домашниот пазар. Министерството за финансии денеска преку аукција на државни хартии од вредност...

400.000 евра ќар дневно и тоа во Македонија – еве кој печали вака вртоглаво

Трите најголеми банки во Македонија – „Стопанска банка Скопје“, „Комерцијална банка“ и НЛБ Банка – остварија вкупен профит од 71,3 милиони евра за половина...

Популарно