7 C
Скопје
петок, февруари 23, 2018

Каракамишева: Почнаа од Ќосето – тој најмногу им сметаше, бидејќи ги потсетува на тоа...

Почнаа од Ќосето, тој најмногу им сметаше, бидејќи ги потсетува на тоа што тие не се, и никогаш нема да бидат. Ќосето им бодеше очи...

Росоклија до Меркел: Како може наметнат компромис да биде одржлив?

Професор на Универзитет „Колумбија“ во Њујорк и член на МАНУ, Горазд Росоклија реагира на изјавата на германската канцеларка Ангела Меркел по вчерашната средба со...

Повисоки плати за 30 проценти: Еве за кого ќе важи новата мерка?

Со првиот ребаланс на Буџетот за 2018-та година ќе се направи покачување на платите на шумските полицајци за дури 30 отсто. На предлог на Министерството...

Лавров: Се прекршува Охридскиот договор, ЕУ е пасивна за Голема Албанија

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, по вечерашната средба со српскиот претседател Александар Вучиќ, на прес-конференцијата повторно зборуваше за ситуацијата во Македонија во контекст...

Тешка сообраќајка на скопска обиколница: Едно лице загина, друго пренесено во болница

Едно лице го загуби животот, а друго е повредено во сообраќајна несреќа која попладнево околу 17:20 часот се случи на скопската обиколница, пред клучката...

Апелација ја прифати жалбата – Владо Јовановски излегува од притвор

Aктерот Владо Јовановски по скоро три месеци излегува од притворот во Шутка. Апелациониот суд ја прифати неговата жалба и одлучи мерката да ја ублажи со...

Мицкоски: Еден ден споменикот на Ќосето ќе биде поставен на местото на кое заслужува,...

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски објави видео обраќање до граѓаните. Ова во иднина ќе биде еден од начините на редовна комуникација и соопштување на...

Бајрам го испофали Заев: Немало премиер кој ми одговорил на три пратенички прашања

Пратеникот Амди Бајрам на седницата за пратенички прашања го испофали премиерот Зоран Заев, кој му одговори на пратеничките прашања за споменик на Есма Реџепова,...

РЕВОЛТ, ГНЕВ И РАЗОЧАРУВАЊЕ: Не стивнуваат реакциите за подмолното отстранување на споменикот на Ќосето

Не стивнуваат реакциите и револтот на граѓаните по отстранувањето на споменикот на македонскиот револуционер Андон Јанев - Ќосето од пред зградата на Врховниот суд во центарот на...

СДСМ работи на уништување на македонскиот национален дух

Откако СДСМ дојде на власт во Македонија, а Зоран Заев стана премиер, во земјава се случува уништување на македонскиот национален дух. Отстранувањето на споменикот на...

Популарно