-0.4 C
Скопје
понеделник, ноември 19, 2018

СОВЕТИ ЗА ДОБРО ЗДРАВЈЕ: 7 навики за кои сме убедени дека се корисни, а...

Секој од нас си има свои ритуали до кои се држи за да биде во добра форма, здрави и витки. Некои од тие ритуали како...

Неколку финти за препознавање чист природен мед, без додатоци од шеќер хемија

Градските и селски пазари најчесто се проверено место каде сигурно можете да најдете чист и природно добиен мед, без додатен шеќер и други неоргански...

Туна диета

Оваа диета помага без голем напор да изгубите 1,5 кг за 3 дена. Звучи одлично, зарем не? Па да видиме како изгледа оваа кратка диета… Основни...

Мозочните хемисфери во текот на учењето

Мозокот се состои од две половини поврзани со сплет од влакна. Секоја страна на телото комуницира со спротивната хемисфера: левата страна на телото со десната...

Дали ја знаеме вистината за водата?

Повеќето луѓе не пијат доволно вода, а тоа предизвикува низа здравствени проблеми. Ова е тврдење кое постојано го слушаме, заедно со препораките за дневната...

Колоидна – сребрена вода за јакнење на организмот

Колоидната сребрена вода е добиена со електролиза на чисто 99.99% сребро во чиста дестилирана и де минерализирана вода. Се работи за јони  и колоиди...

Не ја фрлајте кората од мандарините – ќе ве спаси од кашлица и главоболка

Предупредување: не го пробувајте овој рецепт со прскани мандарини, користете органски. Мандарините се вкусно овошје кое го обожуваат многумина. Се јадат речиси секаде, па дури...

Диета според крвната група – еве каква храна треба да консумирате

Диетата според крвни групи се заснова на претпоставките на др. Adamо и Whitney во 2000-та година. Крвната група може да влијае на различните системи...

Зошто зимата е идеално време за трчање?

Со опаѓање на температурата и намалување на денот, опаѓа и мотивацијата да се бавиме со физичка активност. Меѓутоа, научниците велат дека ова е идеално време...

Зошто треба добро да ја искористиме сезоната на костени

Доколку треба да издвоиме некој посебен плод како есенски, тогаш е тоа секако костенот. Некогаш само се печеа или се вареа, а денеска се...

Популарно