18 C
Скопје
понеделник, мај 27, 2019

Проблеми со нозете кои сугерираат на сериозна болест

На нозете им се „паѓа честа“ да ја носат целата тежина на телото. Затоа тие често страдаат од болка, оток, грчеви и други проблеми. Треба...

ВНИМАВАЈТЕ: Долгото гледање телевизија е лошо по вашето здравје

Студија спроведена на примерок од 8.900 возрасни личности во Австралија открила е дека секој дополнителен час маратонско гледање филмови, серии или телевизиски програм, за...

13 нечекувани работи што му наштетуваат на нашиот мозок

Исто како и другите органи на нашето тело, нашиот мозок може да настрада од различни фактори.  Погледнете кои се секојдневните навики што можат да...

Што ќе се случи ако претерате со консумацијата на ѓумбир?

Ѓумбирот е супер-храна која има многу здравствени придобивки. Во 100 грама мелен корен има 71, 62 грама јаглехидрати, 3, 39 гр. шеќери, 14, 1...

Копар- лек за болните синуси!

Копарот (Anethum graveolens) се јавува како едногодишно или повеќегодишно растение, во зависност од тоа каде се одгледува. За негова оригинална татковина се смета областа...

Грав- вистински извор на моќ за организамот

Гравот е едногодишно растение од фамилијата Fabaceae, со големо видово разнообразие, од кои околу 15 се култивирани. Најраспространет е обичниот грав (лат. Phaseolus vulgaris),...

Појадок за симнување на вишокот килограми

Појадокот, сите знаеме, е најважниот оброк во денот. Иако со години не’ советуваа да биде лесен, да биде овошен или да се состои од...

Различни типови на глад

Дали вашиот стомак ви кркори? Обично, кога ќе бидеме изгладнети толку многу се вознемируваме што ни се чини дека можеме да изедеме цел слон!...

29 ефикасни вежби за мрзливи луѓе

Доколку се вбројувате во мрзливите луѓе, овие вежби се одлични за вас :)

Симптоми на недостаток на хранливи материи што можете да ги забележите во огледалото

Недоволната исхранетост е опасна за здравјето, бидејќи телото почнува сериозно да страда. Може да ви звучи чудно, но неисхранетоста не е само поради глад....

Популарно