7 C
Скопје
среда, јануари 23, 2019

Зошто ни е важно редовното истегнување?

Истегнувањето е важно за флексибилноста, движењето и спречување на повреди. Редовното истегнување не е само рутина која може да ви помогне во текот на...

Мозокот се подмладува, црниот дроб закрепнува: Еве што се случува со вашите органи во...

Веќе знаете дека симнувањето на килограмите во секој случај е добро за вас, но знаете ли колку точно? Од паметење до дишење, слабеењето има...

Истурете го бесот!

Последното истражување спороведено на Универзитетот во Лондон покажа дека собирањето на гневот во нас воопшто не е добро за нашето здравје. Иако и моменталното пламнување...

Како да бидете фит и во одлична форма, ако имате над 40 години

Мислењето дека не можете да бидете фит и после вашата 40-та година е неточно, бидејќи науката докажа дека можете да бидете здрави и во...

Низ игра развивајте го мозокот кај бебето

Покрај тоа што играњето со бебето е секогаш забавно за родителите тоа е и од големо значење за развојот на психологијата кај бебето. За играта...

Ви го откриваме начинот, Вашето срце и артерии да останат млади…

Потребно е да се вежба четири до пет пати неделно за да се спречи стврднување на главните артерии, покажа истражувањето чии резултати ги пренесува...

Бојата на вашето лице открива дали имате некои посериозни здравствени проблеми?!

Изгледот на кожата лесно може да открие одредени здравствени проблеми. Бледоста, осипот или акните понекогаш можат да укажат на проблеми со бубрезите, белите дробови,...

Кои намирници се здрави за вашето срце?

Срцето е најважниот орган во човековото тело, па затоа мора да се грижите за него. Здравата исхрана и вежбањето се од витално значење ако...

За добро утро, јагоди и банана во смути варијанта

Пробајте ги јагодите на потполно поинаков начин. Состојки 2 банани, 1 шоља чисти свежи јагодини, и 1 или 1 и пол шоља јогурт. Подготовка: Бананите, јагодите и јогуртот...

Грицкањето нокти е знак на перфекционизам

Многу луѓе мислат дека грицкањето нокти е навика за смирување на нервите, но анксиозноста можеби не е единствениот предизвикувач на оваа појава. Нови научни докази...

Популарно