20.7 C
Скопје
понеделник, април 22, 2019

Намалете ја кашлицата со кора од портокал

Ова е една од оние класични рецепти кои се лесни, ефикасни и составени само од една состојка. Единствениот проблем во овој случај е што...

Крај на подуеноста- 6 совети за рамен стомак

Јадете храна која е богата со калиум Овој минерал ќе ги регулира течностите во вашето тело. Плодовите кои содржат калиум се: банани, диња,...

Кој зеленчук е покорисен ако се јаде готвен наместо суров?

По блага кулинарска обработка одредени зеленчуци се покорисни за нашиот организам. Прочитајте кои се тие: Моркови Морковите се многу покорисни кога се конзумираат печени или малку...

Ленено семе- храна и лек!

Иако технички не е житарка, лененото семе има многу слично портфолио на витамини и минерали како и она на житарките (богато е со повеќето...

Трик на доктор Вил: Допрете го непцето со јазикот и држете 60 секунди (ВИДЕО)

Д-р. Енду Вил верува дека секојдневниот стрес со помош на зрачењето на различни уреди го „убива“ сонот и не претвара во исцрпени зомби суштества. Вил...

Како потењето му помага на вашето тело?

Потењето често се смета за проблем и предизвикува непријатност кај мажите и жените кои бараат ефективни решенија за да се справат со него. Кога потта...

Дијабетесот може да се победи со „глад“

„Гладот“ помага во борбата против дијабетес тип 2, велат експертите од Универзитетот во Њукасл. Нивното истражување било објавено во списанието The Lancet. Во експериментот...

5 начини за затегнување на кожата по губењето на тежина

Постојат неколку ефикасни начини да ја затегнете кожата и да се обнови нејзината поранешна еластичност по наглото слабеење. 1. Вежби Според експертите, најбезбеден, сигурен и ефективен...

Една чаша сок од брусница на ден е доволна за симнување на високиот крвен...

Една чаша сок од брусница секој ден е доволна за да се подобри еластичноста на крвните садови и да го намали крвниот притисок. „Редовното...

Ефикасноста на диетите е директно поврзана со гените

Новите научни истражувања на научниците од Медицинскиот колеџ во Тексас покажаа дека слабеењето со диета е поврзано со гените. Научниците анализирале како пет различни...Популарно