31 C
Скопје
недела, септември 23, 2018

Плод кој ќе ве спаси при изгореници

Дури и на оние луѓе кои редовно користат крем за сончање, може да им се случи да изгорат на сонце. Можеби сте заборавиле да...

Емоционални манипулатори! Ги обожувате, а не сте ни свесни кои се

Овие личности имаат добар статус во општеството, луѓето ги сакаат, имаат многу пријатели, а својата “мрачна“ страна ја прикриваат со лажни насмевки и многу...

Подарете си здравје со помош на брусница!

Брусницата е вистинска ризница на заштитни состојки кои му помагаат на здравјето. Нејзините плодови содржат минерали, витамин А, витамин C, калиум и растителни влакна. Црвената...

Ловоров лист- магичен чувар на здравјето!

Магичниот чувар на здравјето, ловорот, се користи како зачин уште многу одамна. Но, ловоровиот лист не се користи само како зачин кој го подобрува...

Оригано- зачинете го вашето здравје!

Оригано или див риган (Origanum vulgare), потекнува од грчкиот збор „орос“ што значи планина, и „ганос“ што значи среќа. Постојат повеќе од 20 видови,...

Регулирајте го високиот крвен притисок и хорестеролот на природен начин 

Долготрајниот висок крвен притисок може да го зголеми ризикот од настанот на мозочен и срцев удар, како и на добивање на дијабетес тип 2....

Ти си она што го јадеш: Како храната е поврзана со интелигенцијата?

Едно истражување спроведено од Универзитетот Лондон покажува дека исхраната на децата на долг рок влијае врз нивниот коефициент на интелигенција. Со ова истражување се...

Боболка – Дудинка – Црница- еден од најмоќните антиоксиданси

Постојат три главни вида на црница (од околу 100 видови), бела (Morus alba), црвена (Morus rubra) и црнa (Morus nigra). Црницата во денешно време претставува...

Манго- чудотворно овошје

Мангото е вкусно егзотично овошје кое ја зголемува способноста на организмот да се бори против ракот, срцевите заболувања и нарушувања на видот. Освен што...

Анаболните стероиди го уништуваат организмот

Луѓето што вежбаат (не сите) често си помагаат во својот тренинг со стероиди. Погледнете кои се најпознатите катастрофални несакани ефекти од земањето на анаболни стероиди: 1....

Популарно