30 C
Скопје
петок, септември 21, 2018

Зошто да пиете ракија – пет здравствени придобивки

Како за се друго, па така и за ракијата е многу важно да се конзумира во нормални количини. Да не се претерува. Не само...

Нутри диета: Како да ослабнете до 10 килограми за 13 дена

Диетата трае 13 дена и за тоа време можете да ослабнете од 8 до 10 килограми. Станува збор за балансирана диета и е честа...

СВЕТСКА ХИТ ДИЕТА: За три денови, пет килограми помалку – еве што треба да...

Најпопуларната диета која многу ја препорачуваат многу ѕвезди од светскиот шоу бизнис е диета чија главна состојка е компирот. Оваа диета вклучува јогурт со помалку...

Сокови кои го намалуваат апетитот

Кога сакаме да симнеме килограми, важно е да ја врамнотежиме исхраната, да внесуваме доволно хранливи состојки, витамини и минерали, а во тоа може да...

Како да се заштитиме од комарците

Комарците и сличните инсекти најчесто напаѓаат пред да зајде сонцето или навечер. Ги привлекуваат  боите, како и движењата кои ги правиме. Најмногу ги привлекува...

Што му прави прескокнувањето на појадокот на вашето тело

Зошто не е добро да се прескокнува појадокот? На кој начин првиот оброк во денот, влијае на вашата здравствена состојба и на капацитетот за...

За виното и здравјето

Виното е храна, лек и отров .Единствено прашање е дозата, -Парацелзиус - Умерената консумација на вино превенира кардиоваскуларни заболувања, го намалува нивото на вкупен холестерол, ги...

Во девет во кревет – за здрави и среќни деца

Во денешно време не е чудно доколку малите деца се сеуште будни непосредно пред полноќ. Всушност, тоа е навистина честа појава. Сепак, колку и да...

Ова студентите треба да го знаат – билка која го подобрува помнењето, вдишувајте ја...

Во современата медицина оваа билка се користи како аналгетик и при мигрена, како и кај проблеми во процесот на варење на храната. Рузмаринот е неверојатно...

Ви тече носот, ви солзат очите и кашлате? – Оваа билка е лек за...

Има евтин и лесен начин да се спасите од пролетните алергии кои предизвикуваат кивање, солзење на очите, кашлање и многу непријатности. Се што ви треба...

Популарно