16 C
Скопје
сабота, мај 26, 2018

„КОЗЈА ДИЕТА“: 25 години го јаде само ова и никогаш не се разболел! (ВИДЕО)

Пакистанецот Мехмуд веќе 25 години јаде лисја и гранки од дрвја, и од тогаш никогаш не се разболел, пишува „Њујорк Пост“. Силниот седокос човек со магарето...

Сончоглед- здраво и вкусно

Сончогледот е едногодишно растение кое потекнува од Америка. Името му потекнува од големите цветови, чиј облик е сличен на сонце, но и поради навиката...

Што се случува во вашето тело од моментот кога ќе престанете со пушење

Експертите неколкупати докажале дека пушењето има негативно влијание врз организмот како целина. Но, за многу луѓе запирањето на цигарите е сериозен психолошки предизвик или...

Дебелината зависи и од работата – Ова се 10 професии кои најмногу дебелеат

Иако сите веруваме дека само начинот на исхрана влијае на тежината, сепак има повеќе фактори кои ја одредуваат прекумерната дебелина. На пример, новото истражување...

6 масни храни, кои помагаат при слабеење

Прифатено е за време на диета да се избегнува масната храна. Сепак ова не е правилно. Колку и да звучи чудно сепак нашиот организам...

Како да го спречите лупењето на ноктите

Еден од најчестите проблеми на денешницата дефинитивно е оној со неквалитетот на ноктите што настанува од многу различни причини. Во текот на зимата, речиси...

Природни начини за лечење на јачменче на очите

Јачменчето (јачмен) е чирче или апсцес на горниот или долниот раб на очниот капак кој укажува на инфекција на очните жлезди. Иако јачменчињата обично...

Растението кое вреди како суво злато – РЕН

Во последно време постојано читаме за силните нутритивни дејства на конкретен зеленчук, како на пример брокулата која последниве години е актуелна кај нас, посебно...

Kафето без кофеин е корисно за здравјето

Според најновите истражувања луѓето кои пијат кафе без кофеин имаат пониски нивоа на штетни ензими од оние кои пијат нормално кафе повеќе од 2...

Спанаќ- најмоќен пролетен зеленчук

Спанаќот е едногодишно растение , кое има изразено зелени нежни листови.  Tој е еден од најмоќните пролетни зеленчуци. Спанаќот го подобрува работењето на срцето и...

Популарно