6.5 C
Скопје
понеделник, април 22, 2019

Нездравата храна убива повеќе од цигарите

Лошата и нездрава храна годишно убива повеќе луѓе отколку пушењето цигари, покажа едно истражување во списанието „Лансет“. Секоја петта смрт во светот е поврзана...

Секој четврти во светот има умерено зголемен крвен притисок, а секој тринаесетти боледува од...

Многумина сметаат дека умерено зголемениот крвен притисок не е штетен. Меѓутоа, доколку не се лекува, тој може да доведе до сериозни последици. Истражувањата одамна...

Храна против стареење: Што да јадете ако сте наполниле 40 години?

ХРАНА БОГАТА СО ВЛАКНА – чија семките, леќата, ленот, црвениот грав, артичоките. ПРОБИОТИЦИ И ПРЕБИОТИЦИ – габата комбуха, јогуртот и киселата зелка се важни поради синдромот на...

Зелен чај за топење килограми

Зелениот чај повторно е во центарот на вниманието. Освен што изобилува со антиоксиданси, се нашол и на листата “производи за слабеење”. Поради своите прехранбени и...

ВНИМАВАЈТЕ: Еве зошто не треба да пиете вода стоена преку ноќ

Дали сте забележале дека водата откако ќе отстои неколку часа во чаша добива чуден вкус? Што значи тоа? Обичната вода, за разлика од храната, не...

Истражување: Тие кои пијат секој ден цеден сок имаат помал ризик од згрутчување на...

Едно истражување објавено во British Journal of Nutrition покажало дека ако консумирате цеден сок секој ден, ќе го намалите ризикот од мозочен удар за...

Кога девојките ќе претераат со алкохолот – нова доза смешни моменти

Кога женските ќе претераат со алкохолот – тоа е друга димензија на однесување и ситуации. Нема тука „брат, те поштовам, гинам ако треба за...

Внимавајте: Кафе не смее да се пие пред 9 часот наутро

Според неврологот Стивен Милер од Универзитетот за здравствени науки, првото утринско кафе не треба да се пие пред 9 часот. Причината за ова е...

Какао против кашлица

Дали знаевте дека какаото има моќ да ги ублажи симптомите на акутна и хронична кашлица? Така покажа студијата на научници, во која беа вклучени...

Тест од 60 секунди кој покажува дали сте здрави

Потребно е малку време за да утврдите какво ви е здравјето. Со помош на овие шест кратки тестови можете да ги забележите пораките кои...Популарно