28 C
Скопје
петок, јули 20, 2018

Недоволното спиење го зголемува апетитот

Научниците од Универзитетот Колумбија во Њујорк објавиле дека недостатокот на сон го зголемува апетитот, ама дека ова било поизразено кај жените. Се покажало дека испитаничките...

Што да не јадете кога ве боли грлото

Воспалението на грлото е еден од најчестите здравствени проблеми во текот на зиматаи честопати е проследено со кашлица. Конзумирањето чаеви, сирупи и некои продуктиќе ви помогне побрзо да го излекувате. Но постојат и неколку продукти кои мора да гиизбегнувате или во спротивно состојбата ќе се влоши. Кисела храна Кисели краставици, агруми и слични продукти ќе направат грлото само уште повеќе даве боли. Дури и храната подготвена со киселина (салати, супи, чорби…) само ќе муштети на грлото.  Зачинета храна  Можеби мислите дека зачинетата храна може да ви помогне да се ослободите однастинката и кашлицата, но конзумирањето зачини само ќе ја влоши состојбата. Затоаизбегнувајте чили, црн пипер, морско оревче… Сува храна  Кога ве боли грлото, не само што ви е тешко да ја голтнете храната, туку и болката сезголемува со секое голтање, особено кога таа е многу сува. Затоа избегнувајте свежоовошје, житарки, ореви, кекси.  Кофеин  Можеби шолја топло кафе додека го пиете ќе ви создаде пријатно чувство, но тоа есамо привремено. По извесно време грлото само ќе ви стане уште посуво и поболно. Наместо кафе, најдобро е да земете чај од ѓумбир.  Извор:www.hybread.mk

Кинески лек за сите болести: Одење на колена

Одењето на колена е вежба за здравје што се препорачува за секого и нема контраиндикација. Се препорачува и за луѓе со проблеми и болки...

Колку заби сте изгубиле досега- тоа кажува колку долго ќе живеете

Број на забите кои сме ги изгубиле може да биде добар показател за предвидување на должината на животот. Според една студија луѓето што ги...

Најголемата грешка која ја правиме кога е пеколно жешко и сме жедни

Кога ќе не зафатат летните горештини и телото многу побрзо дехидрира, најчесто сакаме со еден потег да се разладиме и да се хидрираме, па...

Вака изгледа депресијата: Мајка испраќа моќна порака до сите (ФОТО)

Мајка со моќна порака се обидува да долови како изгледа вистинската страна на депресијата и да покаже дека е во ред да посегнеш по...

Што го намалува пушењето кај тинејџерите?

Верувале или не, мобилните телефони се тоа што им помага на тинејџерите да го намалат пушењето. Едно скорешно истражување спроведено во Единбург вели дека тинејџерите...

Пијте топла вода наутро – еве зошто е корисна

Вашите утрински ритуали сигурно опфаќаат кафе, чај и овошје, ама експертите велат дека сето тоа треба да го замените со чаша топла вода, која...

Храна што никако не смеете да ја јадете во текот на менструалниот циклус

Супер е да си жена. Да си жена во менструален циклус и не е толку убаво. Болки во стомакот, подуеност, мозолчиња… И сега уште...

Фузија од вкусови кои го чуваат вашето здравје

Можеби се прашувате дали овошните чаеви се добри за вашето здравје. Одговорот е  едноставен  – не само што се добри, туку се чувар на...

Популарно