28 C
Скопје
петок, јули 20, 2018

Научно откритие: Дебелината негативно влијае и на мозокот

Општо познато е дека прекумерната телесна тежина има штетно влијание врз здравјето. Вишокот на килограми значи поголем ризик од мозочен удар, карцином, дијабетес тип 2, срцеви...

Рузмарин, билка за повеќе намени

Ароматичниот рузмарин е уште една билка во низата „бисери“. Старите Грци оваа билка ја посветиле на божицата Афродита. Унгарската кралица Елизабета ја користела за...

Ефикасноста на диетите е директно поврзана со гените

Новите научни истражувања на научниците од Медицинскиот колеџ во Тексас покажаа дека слабеењето со диета е поврзано со гените. Научниците анализирале како пет различни...

Дијабетесот може да се победи со „глад“

„Гладот“ помага во борбата против дијабетес тип 2, велат експертите од Универзитетот во Њукасл. Нивното истражување било објавено во списанието The Lancet. Во експериментот...

Кои се најчестите сексуално-преносливи болести?

Сексуално-преносливите болести можат да предизвикаат сериозни здраствени проблеми. Затоа е добро да се биде информиран и да се внимава на репродуктивното здравје. Дали знаете...

Шест митови за храната, во кои луѓето се уште веруваат..

Некои бизарни митови за храната се се уште актуелни и луѓето веруваат во нив. Овие шест митови се далеку од вистината: 1. Голтање на мастика Ако...

Вкусни се, но мора да ги дистанцирате: Овие намирници ви ја влошуваат состојбата при...

Експертите тврдат дека постојат одредени намирници кои можат негативно да влијаат на вашата физичка, но и психичка состојба за време на циклусот. Оние денови во...

Габични вагинални инфекции

Еден од најчестите гинеколошки проблеми со кој се соочуваат жените се габичните вагинални инфекции. Се смета дека околу 75% од женската популација во одреден...

Дебелината зависи и од работата – Ова се 10 професии кои најмногу дебелеат

Иако сите веруваме дека само начинот на исхрана влијае на тежината, сепак има повеќе фактори кои ја одредуваат прекумерната дебелина. На пример, новото истражување...

Сезоната на респираторните инфекции е во полн ек

Сезоната на респираторните заболувања и нивниот најпрепознатлив признак – кашлицата, е во полн ек. Предизвикувачите се многубојни и најчесто дејствуваат комбинирано. Студот, загадениот воздух, чадот...

Популарно