3.9 C
Скопје
недела, април 21, 2019

Авторот на „Игра на тронови“ почнува нов проект

Писателот и сценарист Џорџ Р. Р. Мартин, автор на култната едиција „Песна за оган и мраз“, која се претвори во серијата „Игра на тронови“...

Реката на вистината тече низ каналите на заблудите – мудрости од Рабиндранат Тагоре

Рабиндранат Тагоре (7 мај 1861- 7 август 1941), наречен Гурудев, е Бенгалски поет, новелист, музичар, сликар и драмски писател кој имал големо влијание врз...

ТЕСТ: ШТО ЗАБЕЛЕЖАВТЕ НАЈПРВО НА СЛИКАТА?

Пред вас е една интересна слика која има неколку слики во себе. Погледајте ја неколку секунди. Што забележавте најпрво на сликата? Еве што покажува...

Генијални дизајнерски решенија за мал стан

Малиот стан не е проблем - вие само треба правилно да го организирате. И тогаш вашиот скромен престој ќе стане идеално место за живеење,...

10 вистини за пријателството

1. Престанете да вршите услуги на луѓето. Тогаш ќе разберете кој ви е вистински пријател. 2. Почитувајте ги оние кои ве почитуваат. Не се обидувајте...

Ова видео ќе ве однесе на магично патување до Дубаи

Заедно со уште шест други емирати е составен дел на Обединетите Арапски Емирати. Кон федерацијата на градови, Дубаи пристапи 1971 година. Обединетите Арапски Емирати се...

6 чудни забрани од целиот свет

Кога патуваме во други држави, ретко се интересираме за нивните специфични закони. А треба, бидејќи тоа може да нè спаси доста непријатни ситуации. Всушност...

Суеверијата во светот

Во светот постојат многу суеверија. Во секоја држава можете да слушнете стотици верувања за среќа, несреќа, љубов или здравје. Голем дел од нив се...

Нов хит во светот- куќи кои се градат за два часа

Во обид да одговорат максимално на современите услови, голем број на архитекти бараат начини за брза изградба на ефтини станови и притоа да се задржи...

Најромантичните хороскопски знаци

Има луѓе кои по природа се многу романтични и кои придаваат големо значење на тоа во една врска.  Погледнете кои претставници се најромантични: Овен Иако доста експлозивни...Популарно