9.3 C
Скопје
сабота, март 23, 2019

„Делува дрско“: Американци ја тестираа легендарната „Нива“

Блогерот Павел Суслов, кој во Америка тестира советски автомобили, овој пат им предложи на своите пријатели да ја пробаат легендарната „Нива“. На почетокот се чинеше...

Сингапур ќе воведе автобуси без возачи за пет години

Сингапур има намера да воведе самоуправувачки автобуси во сообраќајот до 2022 година, објави Министерството за транспорт на земјата. Земјите ширум светот го поттикнуваат развојот на...

Зошто не треба да оставите Wi-Fi вклучено во текот на ноќта

Во морето корисни совети за користење на паметните телефони, еден пособено се разликува и секако, треба сериозно да го разгледате. Колку пати сте се запрашале...

По вода, снег и песок: Новиот руски спасувачки ховеркрафт

Руските производители го направија ховеркрафтот XG-8 за спасување од поплави и други опасности. „Првите 15 машини веќе им се испорачани на итните служби. Ховеркрафтот е...

„Лајковите“ на Фејсбук откриваат за нас повеќе отколку што мислиме

Психологијата на „масовно убедување“ со онлајн кампањите, покажува дека конкретно тие ја зголемуваат продажбата на производот за дури 50 отсто. Во експеримент, кој опфатил 3,5...

Избришан Твитер профилот на Трамп

Профилот на Трамп, кој е активен учесник на социјалните мрежи, го следат 41, 7 милиони посетители. Последните објави се однесуваат на нападот во Њујорк...

Истражување: Македонците преку мобилните „висат“ на Вибер и Фејсбук

Најголемиот дел од корисниците на интернет преку мобилен, 96,3 отсто, користат апликации за комуникации. Најкористена е „Вибер“ (92,2 проценти), по која следат „Фејсбук месинџер“...

Фејсбук и Твитер под притисок поради екстремизам и руска пропаганда

Американските технолошки гиганти Фејсбук и Твитер мора поагресивно да се борат против екстремизмот и политичките дезинформации доколку сакаат да ги избегнат реакциите на владите,...

Основачот на „Пајрет беј“ тврди: Цукерберг е најголемиот диктатор на денешнината

Се повеќе се оние кои сметаат дека „чудовиштето“ наречено Фејсбук, излезе од контрола и презема контрола над „нашите виртуелни живот“. Такво мислење има и...

Кинезите го прават најмоќниот компјутер во светот

Кинеските научници развиваат супер моќен компјутер, кој ќе може да обработи квантион (билион билиони) операции во секунда. Компјутерот веќе е именуван како Тианхе- 3, а...


Популарно