5.6 C
Скопје
недела, март 24, 2019

Дали додека возите, пишувате пораки на телефонот?

Откако се појавија паметните телефони, се чини дека се намали безбедноста во движењето. Одиме по улица пишуваме пораки, се возиме на велосипед , го...

Можат ли граѓаните и фирмите да бараат отштета од „Oне.Вип“?

Македонските граѓани и компании многу често немаат соодветен пристап до телекомуникациските услуги иако редовно ги подмируваат сметките за мобилна телефонија и интернет. Со оглед на...

Инстаграм воведе опција која воопшто нема да ви се допадне

Опцијата наскоро ќе биде достапна за сите корисници на оваа социјална мрежа. Иако долго време се зборуваше за опција која им овозможува на корисниците да...

ВИДЕО: Компилација од најсмешните визуелни ефекти во филмовите од 90-тите

Визуелните компјутерски ефекти не се појавија вчера, тие постоеја уште во 90-тите години, но може да се каже дека ова беа непријатните тинејџерски години...

Какви ќе бидат последиците ако нашата планета почне побрзо да се врти?

Во животот постојат доволно нешта за кои треба да сме загрижени. На пример, нуклеарна војна, климатски промени, и дали исправно или погрешно ги четкаме...

Дали вашите деца се подготвени да се соочат со предизвиците на модерната технологија на...

Дефектологот Маја Невчевска – Станкоска советува како родителите да се справат со најголемиот проблем во 21 век – влијанието на технологијата во детскиот живот и развој.  Се...

Лажните вести нa Твитер се шират 70 отсто побрзо од вистината

Лажните вести на Твитер се шират побргу и подалеку од вистината, а таа нерамнотежа во поголема мера ја создаваат луѓето отколку таканаречените ботови, компјутерските...

Фејсбук и Твитер под притисок поради екстремизам и руска пропаганда

Американските технолошки гиганти Фејсбук и Твитер мора поагресивно да се борат против екстремизмот и политичките дезинформации доколку сакаат да ги избегнат реакциите на владите,...

ВНИМАВАЈТЕ: Немој да наседнете на овој трик – Хакери пуштаат лажни пораки, за да...

Внимавајте, хакери затскриени зад лажен Фејсбук профил „Facəbook Apps“ со профилна фотографија на која пишува „Facebook Security“ ги споделуваат јавните (Public) објави на вашите Фејсбук-страници...

Boeing со нов хеликоптер – MH-139

Американскиот авиогигант Boeing ќе ги замени хеликоптерите на Армијата на САД со нов модел наречен MH-139. Тој е создаден врз основа на Leonardo AW139...


Популарно