5.6 C
Скопје
недела, март 24, 2019

Кинески хирург изврши прва операција во светот на мозок од далечина преку 5G технологија...

Кинески хирург изврши прва во светот операција на мозок од далечина благодарение на 5G технологија, врз пациент кој бил на 3.000 км. од лекарот. Д-р...

Проблеми заради хакерски напад: Фејсбук го доживеа најголемиот крах во историјата

Социјалната мрежа Фејсбук денеска профункционира по вчерашниот најголем пад во историјата. Корисниците сепак сѐ уште имаат проблеми низ целиот свет, јавува Си-ен-ен. Повеќе од 17...

Bugatti Baby II: Електричен автомобил за деца од луксузниот автомобилски бренд

По повод 110-от роденден од постоењето на компанијата, автомобилскиот гигант Bugatti лансираше атрактивен ретро електричен автомобил Type 35 наменет за деца. Bugatti Type 35 е...

САГАТА ЗАВРШИ: По 14 часа Фејсбук и Инстаграм се вратија во живот- еве што...

Сигурно сите вчера забележавте дека апликациите Инстаграм и Фејсбук имаа некои проблеми. Фејсбук и Инстаграм прв пат во својата историја имаа прекин во рок од...

Швајцарско компјутерско глувче кое ја гази својата конкуренција

Кога го здогледа светлото на денот, никој не му предвидуваше блескава иднина. Чуден изглед, необични физички карактеристики, во секоја смисла необично и посебно. Но, веќе...

„Изгор“ скап: Huawei го претстави новиот преклопувачки паметен телефон

На Mobile World Congress гигантот за мобилна телефонија, Huawei, официјално го претстави својот „смартфон“ со преклопувачки екран, една недела откако конкурентот Samsung ја претстави...

Џин меѓу автомобилските „спортисти“: Новиот, електричен, Масерати пристигнува в година

Најновиот модел на Масерати ќе почне да излегува во сериско производство, а првите примероци од производствената лента ќе излезат следната година. Maserati Alfieri ќе почне...

„Opportunity“ е мртов: Крај на мисијата на Марс за славниот ровер

Од НАСА официјално објави дека роверот Opportunity, кој речиси 15 години ја истражуваше површината на планетата Марс, е мртов. Роверот за последен пат комуницирал со...

Ако имате ваков мобилен веднаш сменете го: Листа на 15 најрадиоактивни смартфони

Една од најголемите опасности од користењето паметни телефони, е радиоактивното зрачење. Сè уште е отворено прашањето околу тоа колку е штетна дневната употреба на смартфон....

„Мајкрософт“ предупредува: Не користете го „Интернет експлорер“, опасно е

Верувале или не, сѐ уште постојат луѓе што го користат „Интернет експлорер“. Но, „Мајкрософт“ вели дека тоа не баш добра идеја. Всушност, ги советува...


Популарно