11 C
Скопје
сабота, февруари 16, 2019

Видео кое ќе ве однесе на прекрасно патување во Абу Даби

Абу Даби е главен град и втор најголем град во Обединетите Арапски Емирати. Градот се наоѓа на остров во Персисикиот залив, на околу 250 m...

Зелениот чај го штити мозокот

Новото истражување успева да идентификува одредена состојка на зелениот чај - супстанцијата epigallocatechin gallate (EGCG). Хемиски, таа припаѓа на групата на полифенолите и од...

Крокети од компири- Papa rellena

Иако Papa rellena значи полнет компир, овој популарен оброк во Перу всушност e компир крокет. Првите запишани рецепти за него се од крајот на...

Кинезите го прават најмоќниот компјутер во светот

Кинеските научници развиваат супер моќен компјутер, кој ќе може да обработи квантион (билион билиони) операции во секунда. Компјутерот веќе е именуван како Тианхе- 3, а...

Македонецот Стојанчо Бучков влезе во финалето на бугарскиот „Х фактор“! (ВИДЕО)

Македонија ќе има за кого да навива во тековната сезона на бугарскиот „Х фактор“, каде што минатиот викенд заврши и последната фаза пред финалните...

Фотограф ги овековечи женските „лица на оргазмот“ (ФОТО)

Бразилскиот фотограф Маркос Алберти во заеднички проект со компанијата за секс играчки Smile Makers фотографираше 20 жени пред, за време и по оргазам.  Последниот...

Џиновски глувци го освојуваат градот: Толку се големи што не можат да излезат од...

Последниве години, инвазијата на глувци веќе не е вест во Шведска, но самата величина „Гуливер меѓу глувците“, кој е фатен во Гетеборг неизбежно разбуди...

Маска за лице за нежна и чувствителна кожа

За нежна и чувствителна кожа можете да си направите маска во домашни услови само од ананас и кокосово млеко. Ананасот содржи тиамин (Вит. Б1), рибофлавин...

Животот на кралицата Елизабета II од бебе во 1926 до денес (ВИДЕО)

Кралицата Елизабета се родила на 17 Брутон Стрит во Мејфеар, Лондон на 21 април, 1926. Нејзиниот татко бил Принцот Алберт, Војвода на Јорк (подоцна...

Кефир- здравје и долговечност!

Кефирот е густ, течен, млечен пијалак кој настанува со мешање на кравјо, овчо или козјо млеко и кефирна габа која останува во млекото околу...


Популарно