12 C
Скопје
вторник, ноември 13, 2018

Треба ли да го исклучувате лаптопот од полнач?

Навистина, треба ли секогаш да го исклучувате лаптопот од полнач штом ќе се наполни батеријата? Точен одговор на ова прашање не постои. Според тестирањата на...

Јапонија со подземни паркинзи за велосипеди

Во Токио 14% од целиот сообраќај се одвива со велосипеди. Токму затоа јапонскиот главен град реши да направи подземни и надземни (затворени) паркинзи за...

Интересни гаџети кои ќе ги посакате во вашата кујна

Што е тајната на совршената кујна? Прекрасен дизајн, напредна опрема, мултифункционалност? Ние мислиме дека секој детал е важен. Понекогаш наједноставните решенија можат да ја направат...

Дали вашите деца се подготвени да се соочат со предизвиците на модерната технологија на...

Дефектологот Маја Невчевска – Станкоска советува како родителите да се справат со најголемиот проблем во 21 век – влијанието на технологијата во детскиот живот и развој.  Се...

Постои апликација која ги спречува децата да ги игнорираат пораките од нивните родители

Британецот Ник Херберт смислил и креирал апликација „ReplyASAP“ која автоматски го заклучува мобилниот телефон на децата се додека не одговорат на пораките од нивните...

Со вештачка интелигенција против сообраќајни несреќи

Систем на вештачка интелегенција, развиен од компанијата „Афектива“, ќе ги набљудува возачите за време на патување и ќе презема мерки, ако поради некоја причина...

Хороскоп за 28.05.2018 (Понеделник)

Јарец Поради вашата снаодливост, неделата ќе ви започне многу позитивно. Но, доколку еднаш ви се посреќило, немојте да мислите дека среќата ќе ве прати постојано,...

(ВИДЕО) Грк со својот шпански бенд свири „Македонско девојче“ и растура низ Германија

Оркестарот “BARCELONA GIPSY BALKAN ORCHESTRA” во април направи промоција на својот најнов албум насловен како “Аvo Kanto” низ цела Германија. За време на нивниот настап...

Кога Слоун Стивенс ќе распали со „секси асови“ за „Sports Illustrated“

Тениската ѕвезда Слоун Стивенс подеднакво е атрактивна и на тениските терени, но и во модните фото-едиторијали. Во особено жешко издание се прикажа за потребите...

WiFi мрежата ви е бавна? Откријте кој се ја користи!

Поголем дел од WiFi рутерите имаат вклучена заштита во почетните поставки. Ако ја погледнете листата со мрежи достапни во ваша близина, веројатно повеќето се...

Популарно