7 C
Скопје
среда, јануари 23, 2019

Телешки шницли со сос

Состојки: - 500 гр. телешки шницли - 1 чаша оцет балсамико - 5 лажици маслиново масло - 3 лажици мед - ½ чаша соја сос - 2 прстофати сол - 2...

Варен ѓеврек

Ѓеврекот е вид на печиво со прстенест облик вообичаено посипан со сусам или поретко со мак или сончогледови семки. Карактеристичен е за кујните во...

Пастрмка со домати и босилек

Состојки: - 2 пастрмки - 2 домати - босилек - 2 лажици маслиново масло - 1 лажичка сол - 4 прстофати црн бибер мелен Подготовка: Пастрмките исечете ги на половина по должина....

Шпагети со ќофтиња и доматен сос

Состојки: - 400 гр. шпагети - 1/2 кг. мелено месо - 1 кромид - магдонос - 1 јајце - 1/2 лажиче ким - 1/2 лажиче црн бибер - сол - 800 гр. домати -...

Чизкејк со круши и малини

Состојки: - 200 гр. бисквити - 100 гр. путер - 2 лажици какао - 2 лажици сусам За овошниот фил: - 2 зрели круши исечени на коцки - 100 мл. вода -...

Леден мус од авокадо и банана

Состојки: - 2 парчиња авокадо - 2 банани - 3 лажици какао - 2 лажици мед - 200 мл. јогурт За чоколаден прелив: - 4 лажици мед - 1 лажица какао Подготовка: 1. Авокадото...

Мафини со праски и бадеми

Состојки:  - 450 гр. брашно - 1 пакетче прашок за пециво - 1 прстофат сол - ½ лажичка цимет - 3 јајца - 200 гр. шеќер - 120 мл. масло од...

Тиквички со ориз

Состојки: - 1 л. зеленчукова супа - 2 лажици маслиново масло - 1 кромид или 1 праз, ситно сечкан - 2 чешниња лук, ситно сечкани - 1 морков, рендан -...

Турли тава

Состојки: - 600 гр. свинско месо - 1 црвен кромид - 1 кромид - 2 тиквички - 2 моркови - 2 парчиња целер - 250 гр. боранија - 3 компири - 2 домати-излупени -...

Свинско филе со сушени кајсии

Состојки: - 1 кг. свинско каре или свинско филе - 100 гр. сушени кајсии, натопени за 15 мин. во бело вино - ½ лажичка сол - ½ лажичка...

Популарно