9 C
Скопје
четврток, ноември 15, 2018

Грчки кекс со локум и ореви

Состојки:  400 гр. јогурт 1 1/2 чаши шеќер 3 чаши брашно 1 1/2 чаши масло 1 лажиче сода 1 лажиче ванила 2 лажици кора...

Ќофтиња со мелено месо, ориз и сос од домати

Состојки: 1/2 кг. мелено месо 1 лажиче ориз 1 1/2 кромид 1 јајце магдонос 1/2 лажиче црн бибер 4 филџани вода сол 1 кг. домати 1 лажиче црвен пипер 1 лажиче сушен босилек 1 лажиче шеќер 6...

Ориз со свинско месо и ананас

Состојки:  1 чаша ориз 800 гр. свинско месо 800 гр. ананас 1/2 филџан соја сос 6 лажици мед 1 лажиче црн бибер 3 чаши супа Подготовка: Свинското месо (800 гр.) исечете го на...

Печени компири со пилешко и маслинки

Состојки:  4 компири 400 гр. пилешки гради 1/2 глава црвен кромид 40 гр. маслинки 50 гр. кашкавал 1 лажиче црвен пипер 1 лажиче рузмарин ...

Ѓомлезе

Состојки: 100 мл. масло 2 л. вода 1 ½ кг. брашно 1 мала лажичка сол Подготовка: Ги мешаме сите состојки со миксер. Добиваме каша слична како...

Тестенини со брокула

Состојки: 500 гр. брокула 1 пакетче тестенина по желба 3 лажици масло 2 лажици брашно 2 чешниња лук (ситно сечкан) 1 коцка супа (растворена...

Супа од тиквички и кашкавал

Состојки: 1 кг. тиквички 100 гр. кашкавал 3 јајца 1 кромид 4 лажици масло 2 ливчиња ловоров лист сол Подготовка:  Тиквичките (1 кг) исечете ги на...

Шарен колач со кисело млеко и јаболка

Состојки: - 4 јајца - 1 чаша јогурт - 1 чаша шеќер - 2 1/2 чаши брашно - 4 лажици масло - 1 пакетче прашок за пециво - 1 јаболко - 1...

Се што не сте знаеле за белата чоколада

Белата чоколада е мешавина од шекер, какао путер и млечни делови. Првпат е произведена нешто пред Втората Светска војна. Голем број извори велат дека...

Мусака со модри домати, мелено месо и моцарела

Состојки:  4 модри домати 600 гр. мелено месо 1 кромид 4 чешниња лук 800 гр. домати 50 гр. доматно пире 300 гр. моцарела 100...

Популарно