9 C
Скопје
четврток, март 21, 2019

Полнети модри домати со колбаси и моцарела

Состојки: - 1 кг. модри домати - 1 лажица маслиново масло - 400 гр. колбаси или шунка - ¼ лажичка лук мелен - 1 прстофат црн бибер - 2 лажици...

Панакотa со боровинки

Состојки: - 1 пакетче желатин - 1 пакетче ванила - 2 лажици шеќер - 2 лажици џем од боровинки - 300 мл. свежо млеко - 200 мл. неутрална павлака Подготовка: Растворете го...

Поховани печурки со кашкавал

Состојки: - 600 гр. печурки - 4 јајца - 1 чаша пченкарно брашно - 1 прстофат прашок за пециво - 150 гр. кашкавал - 2 чаши масло - црн бибер - сол Подготовка: Измијте...

Пита со круши

Состојки: За тестото: - 2 филџани брашно - 120 гр. путер - 1/2 лажичка прашок за пециво - малку сол - 1/3 филџан шеќер - 2 јајца Фил: - 5-6 зрели круши - 1/3...

Пилешко месо со ананас на кинески начин

Состојки: - 2 лажици маслиново масло - ½ кромид - 300 гр. пилешки гради - 500 мл. супа од зеленчук - 2 чаши ориз - 1 праз - 100 гр. печурки...

Полнети печурки со сланина и кашкавал

Состојки: - 500 гр. печурки по избор - 250 гр. крем сирење - 200 гр. кашкавал, рендан - 1 кромид, ситно сецкан - 150 гр. сланина, ситно сецкана - 1...

Домашни колачиња со ванила и цимет

Состојки: - 400 гр. брашно - 1 прашак за пециво - 1 чаша путер - 1 јајце - 50 мл. ванила (течна) - 1 прстофат сода - 2 чаши шеќер - ½...

Сочна чоколадна торта без брашно

Состојки:  - 125 гр. црно чоколадо (најмалку 65% какао) - 3 јајца - 50 гр. шеќер - 125 гр. путер Подготовка: Чоколадото  стопете го на пареа. Додадете го путерот и...

Пастрмка со печурки

Состојки: - 2 пастрмки - 500 гр. печурки свежи - 1 кромид - 25 гр. путер - 2 лажици масло - сол и бибер - 1 лажица брашно - соја сос - копар -...

Јагнешко месо со спанаќ

Состојки: - 1 кг. јагнешко месо - масло - 3 кромид - 3 чешниња лук - 2 лажици доматно пире - 3 домати - сол, црн бибер - 1 лажичка црвен пипер -...


Популарно