-1 C
Скопје
недела, декември 9, 2018

Ќофтиња од компири и туна

Состојки:  - 2 големи компири - 185 гр. конзервирана туна - 1 црвен кромид - 2 чаши пченка од конзерва - сол, бибер - 1 големо јајце - 2 чаши лебни...

Бела чоколадна салама

Состојки: - 150 гр. бело чоколадо - 30 гр. кокосово масло - 30 гр. сецкани ореви - 30 гр. сушени боровинки - 30 грама суво грозје - 2-3 бисквити Подготовка: На пареа,...

Лимонови колачи со афион

Состојки: - 280гр. брашно - 3 пакетчиња прашок за пециво - 120 гр.шеќер - 2 јајца - 125 мл.млеко - 60 мл. масло - 100 гр. мед - 250 гр. неутрална павлака -...

Индијанки

Состојки: 4 јајца 150 г шеќер 200 г брашно 1 пециво Фил: 600 мл. млеко 2 пудинга од ванила 125 гр. путер 2 лажички екстракт од ванила 150 гр. шеќер во прав Подготовка: Најпрво пригответе го...

Тулумби

Состојки: - 400 мл. вода - 6 лажици масло - 250 гр. брашно - 5 јајца Состојки за шербет: - 800 гр. шеќер - 400 мл. вода - 1 лимон исечен на...

Еклери

Состојки: - 200 гр. брашно - 6 јајца - 300 мл. масло за готвење - 350 мл. вода - прстофат сол - 1200 мл млеко (состојки за фил) - 4 јајца -...

Ќофтиња со спанаќ и сирење

Состојки: - 200 гр. свеж спанаќ - 1 тиквичка - 1 морков - 2 компири - 3 јајца - 100 гр. сирење - 100 гр. брашно - нане - црн бибер - ким Подготовка: Измијте го...

Посна сарма со маслинки

Состојки:  - 1 кисела зелка - 2 филџани ориз - 4 страка праз - 1 кромид - 1 морков - 100 гр. обескостени маслинки - 5 лажици масло - 2 лажички сол -...

Телешки ролати

Состојки: - 3 лажици маслиново масло - 3 лажици сончогледово масло - 4 прстофати мајчина душица - 4 прстофати црн бибер - 1 лажица сол - 300 гр. карфиол - 400...

Колачи со мед

Состојки: - 4 јајца - 2 лажички сода бикарбона - 2 лажички цимет во прав - 1/2 филџан масло - 2 лажици мед - 500 гр. брашно Подготовка: Измесете тесто од јајцата,...

Популарно