15 C
Скопје
понеделник, септември 24, 2018

Тесто полно кашкавал, повкусно од сите солени теста

СОСТОЈКИ: 6 јајца 1 шолја вода 2,5 шолји брашно 1 лажиче сода 1 лажиче сол 250 гр. путер 300 гр. кашкавал 250 гр. сирење ПОДГОТОВКА: Се сее брашното и се додаваат четири јајца со...

Подгответе се навреме: Со оваа есенска диета ќе ослабете 4 килограми за 7 дена

Од есенските намирници може да се направи мени од кое можете да си обезбедите доволно хранливи материи да не бидете гладни, а притоа, да...

По рецепт на Гордон Ремзи: Тирамису кое ќе го направите за 5 минути (видео)

Состојки: 120 гр шеќер во прав 300 гр павлака за шлаг екстракт од ванила (по желба) 250 гр маскарпоне сирење 1 мала шолја јако црно кафе Начин на подготовка: Во сад...

Рецепт по кој домаќинките полудеа: Киндер колач без печење, готов за 20 минути

Потребни состојки: 300g шеќер 100ml вода Половина коцка маргарин 200g млеко во прав 100g црно чоколадо 100g бело чоколадо Подготовка: Шеќерот ставете го во водата и загревајте. Додадете го маргаринот. Кога ќе...

Најздрави намирници за богат појадок

Сите знаеме дека појадокот е најважниот оброк во денот, поради тоа што ни дава енергија за целиот ден. Голем дел од нас пијат кафе...

Идеја за совршен појадок: Вкусни мекици со млеко и јајца

Според овој рецепт ќе подготвите брзи и вкусни мекици. Потребно: 1/2 л. млеко околу 1 кг. брашно пола квасец 2 јајца 100 мл. зејтин 1 мала лаж. сол 1 мала лаж. шеќер Подготовка: 1....

Нутриционистите откриваат: Кој оброк да го избегнувате ако сакате да ослабнете

Ако сте еден од оние кои сакаат да изгубат тежина, појадокот дефинитивно не треба да биде најважниот оброк во денот, се наведува во статијата...

Како ќе си поминете со здравјето ако воопшто не јадете овошје и зеленчук?

Без разлика дали ги сакате или не (некои ги обожаваат, на некои не им се баш по мерак, а некои и ич не ги...

Ова овошје има најмногу пестициди, избрано е за најлошо во 2018 година

Јагодите се сезонско омилено овошје на многумина, но има најмногу пестициди од сите други овошја. Американското Министерство за земјоделство состави листа од „12 жигосани“ намирници...

Вистинско летно освежување: Јагоди и банана во смути варијанта

Пробајте ги јагодите на потполно поинаков начин. Состојки 2 банани, 1 шоља чисти свежи јагодини, и 1 или 1 и пол шоља јогурт. Подготовка: Бананите, јагодите и јогуртот...

Популарно