8 C
Скопје
четврток, октомври 18, 2018

Британски научници: Јогуртите содржат повеќе шеќер од газираните пијалаци

По анализите направени на повеќе од 900 јогурти на британскиот пазар, стручњаците предупредуваат дека многу од нив се преполни со шеќер и дека јавноста...

За појадок или ручек: Само мешате и имате вкусен куглоф со маслинки и салама...

Вкусен појадок или ручек за сите сетила. Состојки: 4 јајца 1 шолја кисело млеко ½ шолји масло сол 3 шолји брашно 1 лажиче сода 150 гр. сирење 5-6 кисели краставички 12-15 маслинки 120 гр. салама...

Сочни, меки и вкусни: Црно – бели мафини

Се подготвуваат брзо од состојки кои веќе ги имате во кујна. Од оваа смеса се добиваат околу 20 мафини. СОСТОЈКИ: 3 јајца 150-200 гр шеќер 150 гр маргарин 300...

Без капка масло: Крофни со банана

Необичен рецепт за сјајни крофни меки како пена. СОСТОЈКИ: 15 гр квасец 1 лажичка шеќер 2 јајца 1 мала коцка путер 100 гр павлака 350-400 гр брашно малку сол 1 пудинг од банана...

Ванилици со пиво

Направете вкусни ванилици со пиво во вашиот дом. Состојки: 1,5 шолји растопена маст ½ шолји пиво 1 лажиче прашок за пециво 2 кеси ванила 2 шолји брашно малку ореви 300 гр. шеќер...

Какви изненадувања за нас крие алпската кујна?

Какви изненадувања за нас крие алпската кујна? Срцето на Алпитe крие невкусени кулинарски искушенија. Освен неодоливата чоколада, часовниците и џебните ножиња, Швајцарија има и традиционална...

Сите полудеа по бурек бургерот: Велат дека е подобар од било кој, а ова...

Хит на Загреб Бургер фестивалот оваа година беше „Бурек Бургер“, како што самото име кажува тоа е комбинација на хамбургер и бурек. На идејата дошол...

Превкусен Ајвар за секој дом

Сите се согласуваме дека, домашниот ајвар е најдобар, особено кога рецептот доаѓа од перото на искусниот домаќин. Зимницата за многу е незамислива без ајвар, а...

По оваа диета полудеа Македонките, а од неа се губат и по 20 килограми

Во последно време, се повеќе е актуелна хроно диетата. Секој втор муабет на жените им е до каде се диетата и колку ослабнале, што...

Готови за 5 минути: Бомбици со банана и кокос

Кога ви се јаде благо, а немате многу време или за изненадни гости. Бомбици со кокос и банани. СОСТОЈКИ: 200 гр. шеќер во прав 100 гр. кокос 200...

Популарно