6.5 C
Скопје
понеделник, април 22, 2019

Домашни соленки

Состојки: 1/2 кг. брашно 250 гр. путер 150 гр. крем сирење 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер 1 јајце 100 грама кашкавал ким Подготовка: Во брашното додадете го омекнатиот путер, крем сирењето, солта, шеќерот...

Мусака од шампињони

За љубителите на печурки, ова јадење ќе биде вистинско уживање. Потребно е: 500 г шампињони 2 главици кромид 100 г сланина 2 лажици масло 2 чешниња лук 10 кришки леб 250 мл млеко 200 мл кисело млеко 3 јајца мелен сув зачин магдонос оригано сол, бибер Подготовка: – Шампињоните...

Чудотворен утрински напиток: Куркума со топла вода

Сите треба да се трудиме да конзумираме што е можно повеќе здрава и корисна храна, бидејќи таа може многу да придонесе кон нашето здравје....

Штрудла со крем од ванила

Многу вкусен кремаст колач кој лесно и брзо ќе го подготвите … Потребно е: 500 гр кори за пита за филот за корите: 3 поголеми јајца 3 лажици шеќер 200 мл масло 1/2 чаша (од...

Идеја за совршен појадок: Вкусни мекици со млеко и јајца

Според овој рецепт ќе подготвите брзи и вкусни мекици. Потребно: 1/2 л. млеко околу 1 кг. брашно пола квасец 2 јајца 100 мл. зејтин 1 мала лаж. сол 1 мала лаж. шеќер Подготовка: 1....

Совршени ролни со шунка и кашкавал

Состојки: 4 парчиња леб 4 парчиња кашкавал 4 парчиња шунка 1 јајце 1/2 чаши лебни трошки 100 мл. маслиново масло Подготовка: Користете тостер (квадратен леб). Отстранете ја корката и расукајте ги парчињата. На...

Турска мусака со тиквички

Состојки: - 1 кг. тиквички - 1 кромид - 250 гр. мелено телешко месо - 3 лажици маслиново масло - 2 лажици доматно пире - сол - црн бибер - магдонос - копар -...

Побрзо се приготвува, помалку садови зафаќа: Мухамара – арапски ајвар

Славниот намаз мухамара доаѓа од арапската кујна, а станува збор за мешавина од ореви, црвени пиперки, сируп од зготвен сок од шипка и леб....

Ролат со свинско и пилешко месо

Состојки: - 1 лажичка вегета - 1 лажичка црн бибер - 2 лажички сол - 2 кренвишли - 2 кисели краставички - 100 гр. мајонез - 2 јајца - 150 гр. кашкавал -...

Време на слави – жилави, традиционални обичаи што опстојуваат и во модерните времиња

Семејството, пријателите, најблиските, сите на заедничка трпеза. Без разлика дали трпезата е посна или мрсна. Стигнуваат благослови од домаќинот, па од гостите, да му...Популарно