-1 C
Скопје
вторник, ноември 13, 2018

Кечапот предизвикува покачување на притисокот и срцеви заболувања

Лажица кечап содржи повеќе калории од една бисквита со чоколадо. Тоа значи дека нашиот омилен додаток за помфрит и пица воопшто не е здрав...

Печени бомбици од компир со растопен кашкавал (видео)

Пире од компир полнето со кашкавал, пармезан и пршута, смотано во бомбици од кои ќе си ги излижете прстите. Потребни состојки: 400 g сварени компири 70...

Ова е најдобрата храна за убава кожа

Имате работа со високо ниво на стрес? Имате акни и црвенило? Можеби не можете да ја смените генетиката, но дефинитивно во вашата исхрана можете да...

Ручек, идеален за зафатени домаќинки

СОСТОЈКИ: 500 гр пилешко филе 1 главица кромид 2 чешниња лук 2 зелени пиперки 2 домати сол бибер магдонос НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Кромидот и лукот продинстајте ги на масло, потоа додајте пилешко. После десетина...

Топло, ароматично и вкусно: Печени јаболки со ореви и карамел прелив

Топли и сочни јаболки со карамел прелив и суво овошје за совршени есенски ноќи. Состојки: 5 јаболки 50 гр. сечени ореви 50 гр. суво грозје малку џем од кајсии 300...

Готова за само 5 минути: Торта со крем банани и ресани

Потребно: 10 крем бананчиња 1/2 кг ресани 1/2 кг хопла Ресаните и крем бананчињата се сецкаат. Хоплата се мати и кога ќе се згусни, поголемиот дел се меша со...

Овие 5 чаеви се подобри од еден час фитнес

За хидратација, забрзување на метаболизмот и поубава кожа најдобро е да пиете обична вода и незасладени чаеви. Покрај тоа, со помош на чаеви можете да...

Пет причини зошто треба да јадете мандарина

1. Помагаат при настинки и грип Мандарината како и другите цитрусни овошја е одличен извор на витамин Це кој е важен за имунитетот и борбата...

Меки и вкусни: Палачинки замесени со врела вода

Рецепт за најмеките палачинки… Состојки: 1 јајце 150 гр брашно 1/3 лажичка сода бикарбона 1/2 шолја врела вода 1 шолја кисело млеко 1/3 лажичка сол 1 лажица масло Начин на подготовка: Јајцата добро разматете...

Еве што му прави сокот од калинка на вашиот организам

Ако сакате да го успорите процесот на стареење и да го зајакнете имунитетот, пијте свежо цеден сок од калинки, советуваат стручњаците. Оваа вкусна напивка е...

Популарно