1 C
Скопје
петок, декември 14, 2018

Напиток за подмладување, се приготвува за една минута!

Овој рецепт за „антиејџ“ фрапе полно со незаменливи антиоксиданси е одличен оброк против стареење. За неговата подготовка ви е потребна една минута, а една...

Солени стапчиња со сусам

Направете вкусни солени стапчиња за појадок или мезе. Состојки: 3 маргарини 1 кисела павлака 1 шолја млеко пола квасец 3 јајца 1 лажица сол 1 кг. брашно сусам Подготовка: Се мати маргаринот со павлака и...

Овие напитоци се здрави и мора да ги пиете, подобри се дури и од...

Во сите разговори за здраво и нездраво, водата го држи приматот дека е добра за вас. Безбројни студии потврдија дека H2O е добра за...

Посна баклава

Состојки: 400 гр ореви 1 кг и 100 гр шеќер 3 реда посно чоколадо за готвење 2 кеси ванилин шеќер 800 мл вода 1 портокал 1 пакување кори за пита Подготовка: Се мешаат...

Чудесните својства на оцетот од јаболко

Оцетот од јаболко е најпознат природен лек против одвишни килограми, го забрзува метаболизмот, а одличен е и за нега на кожата и косата. Оцетот...

Еве колку време сармата може да стои во фрижидер, а колку во замрзнувач

Речиси и да не постои слава на која не се подготвува сарма, без разлика дали е посна или мрсна. Обично се прави поголема количина,...

Откријте што точно се случува со вашето тело кога јадете луто

Иако конзумацијата на овој зачин понекогаш е болно искуство, луѓето ширум светот и натаму уживаат во него. Ефектите кои лутиот сос ги има на човековото...

Без пржење: Најлесниот и најздравиот рецепт за крофни

Според традиционалните рецепти, крофните се пржат во масло. Но, доколку сакате да ги избегнете маснотиите и да ги подготвите крофните во поздрава верзија, тогаш...

Намаз од печени црвени пиперки и фета сирење

Потребно е: 4 големи печени црвени пиперки 75 гр фета сирење 1 чешне лук 2 лажици маслиново масло прстофат свежо (или суво) оригано малку сол (ако сирењето не е многу солено) маслиново масло Подготовка: – Испечете ги пиперките, излупете...

Лесно е и брзо: Ред тиквички, шунка и кашкавал

Подготовка: 3 средни тиквички 3-4 јајца 100 гр. брашно 150 гр. шунка 200 гр. кашкавал 180 гр. кисела павлака сол вегета бибер Подготовка: Тиквичките се лупат и се сечат по должина, па се ставаат во...

Популарно