1 C
Скопје
понеделник, декември 10, 2018

Што се случува со вашиот организам кога една година ќе јадете само веганска храна?

Исфрлањето на месото и млечните производи од исхраната стана многу популарно, па во последните десет години е забележан пораст на бројот на вегани за...

Видео рецепт: Штрудла од тиква

Едноставен рецепт за пита со тиква која се топи во уста. СОСТОЈКИ: 500 гр. тенки кори за пита 1 кг, рендана тиква 4 јајца 200 гр. шеќер 2 дл. масло 1,5...

Новогодишно предјадење- топчиња со сирење

Состојки: - 150 гр. сирење кравјо - 150 гр. урда - 1 чешне лук - 1 лажица мајонез - мелени ореви - обескостени маслинки - магдонос Подготовка: Во сад, изгмечете го лукот (лук...

ВИДЕО: Топчиња од медени срца и бисквити

Неодоливи топчиња од медени срца и бисквити. Состојки: 300 гр мелени бисквити 200-250 гр медени срца 250 гр маргарин 1 кесичка ванилин шеќер 200 гр шеќер во прав 3 лажици џем...

Рецепт за неделен ручек: Сочно пилешко во сос од рендан компир

Овој рецепт претставува одлична идеја за брз и едноставен ручек кој на сите ќе им се допадне. Потребни состојки: 1kg пилешко месо по желба 100 g лук 700...

Супа од тиквички и кашкавал

Состојки: 1 кг. тиквички 100 гр. кашкавал 3 јајца 1 кромид 4 лажици масло 2 ливчиња ловоров лист сол Подготовка:  Тиквичките (1 кг) исечете ги на...

Мафини со кафе, какао и чоколадо

Состојки: 1 1/2 чаши брашно 200 гр. маргарин 1 чаша шеќер 1 јајце 1/2 чаша јогурт 1 лажичка кафе 10 лажици какао 1 лажиче...

Јапонска диета со која килограмите се топат- потребни ви се само банани и вода

Јапонската утринска диета е идеја на Сумико и Хитоши Ватанбеа кои имаат фармацевтско и медицинско образование. До диетата дошле сосема случајно, а откако ја...

Одличен рецепт за зафатените домаќинки – вкусен ручек за 30 минути

Потребни состојки: 450 g мелено мисиркино месо 1 изматено јајце ¼ чаша лебни трошки 1 лажица Ворчестер сос 1 чешне лук 1 лажица сушен босилек ¾ лажица оригано ½ лажица сол ¼ лажица...

Се топи во уста: Колачот од 3 состојки по кој лудува интернет популацијата (видео)

Никогаш полесно до вкусен десерт кој се топи во уста и кој ќе ве освои со едноставноста на приготвувањето и вкусот. Состојки: 250 гр искршено бело...

Популарно