23 C
Скопје
четврток, јуни 27, 2019

Направете си сок од домати, еве за што ќе ви помогне!

Доматот е многу застапен на нашите трпези. Но, дали знаете дека тој помага во намалувањето на крвниот притисок? Според новото истражување, една чаша сок од...

Кога ќе дознаете колку е корисна лубеницата, ќе почнете да ја јадете секој ден

Меѓу најчестите консумирани плодови во текот на летото е освежителната и вкусна лубеница. Таа е богата со минерали, витамини, атиоксиданси и други хранливи материи кои...

Појадок за шампиони: Фритата со тиквички, пченка и сланина

Богат, здрав и вкусен појадок за шампиони: фритата со тиквички, пченка и сланина. Ако сакате опција без месо, во продолжение на видеото на Tasty...

Згответе и замрзнете: Рецепти за зафатени луѓе

Ако постојано сте во движење и во брзање и немате време да готвите оброци секој ден, одвојте еден ден во неделата за да подготвите...

Секојдневно конзумирање на оваа намирница е клучот на среќниот живот

Секојдневно конзумирање на масно сирење може да биде клуч на среќниот живот, покажало едно ново научно истражување. Научниците на Универзитетот во Копенхаген дошле до заклучок...

Не сте го знаеле овој трик: Зошто портокалите и лимоните се продаваат спакувани во...

Досега веќе сте забележале дека портокалите и мандарините кои се продаваат по продавниците секогаш се спакувани во мрежи со црвена боја. Дали некогаш сте...

Ако имате седечка работа, јадете ја оваа храна

Ако работите во канцеларија, на благајна, на компјутер или, всушност, речиси секоја работа која не е физичка, тогаш сигурно тешко можете да го избегнете...

Само една рака семки од тиква спречуваат 9 опасни болести

Семките од тиква се одлични за физичкото, но и за психичкото здравје. Се користат во медицински цели веќе илјадници години. Тие се богат извор...

Лесен и совршен десерт: Торта од јагоди и бело чоколадо

Ова е сладок десерт со кој можете да ги изненадите гостите или пак да уживате во кругот на семејството. Состојки: 6 жолчки 250 гр. шеќер 250 гр. јагоди 750...

Ќе пукнам колку се прејадов!

На сите ни е познато она чувство како да ќе експлодираме откако ќе претераме со храната. Во ретки случаи тоа е дури и можно. Popular...

Популарно