-1 C
Скопје
недела, декември 16, 2018

Овошја поради кои тешко го губите вишокот килограми

Овошјето е најдобриот природен десерт – полно е со витамини, со растителни влакна, со корисни шеќери, важни нутриенти и што е најважно, изборот е...

Вкусно и брзо: Пита ролнички со праз

Направете вкусни пити ролнички со праз. Состојки: 1 пакување кори за пита 1 струк праз 1 шолја масло 100 гр. сирење 125 гр. маргарин 1 шолја вода сол Подготовка: Се чисти и се сече...

Лица кои треба да го избегнуваат ѓумбирот

Овој лековит корен не е подеднакво погоден за сите луѓе. Некои групи на луѓе би требало да го избегнуваат… Ѓумбирот често се нарекува и „универзален“...

Магичната моќ на какаото

Германски научници открија досега непознат извор на витамин Д2, кој е толку важен за здравјето во какаото и какао производите. Најмногу витамин Д2 содржи какао...

Брзи и вкусни пица мафини

Потребно е: 3 јајца 200 гр брашно 200 мл јогурт 100 мл маслопредјадење 1 прашок за пециво 1 лажиче сол 1 лажиче оригано 100 гр шунка 100 гр топлив кашкавал (ајдамер, гауда) кечап Подготовка: – Во еден подлабок сад изматете ги јајцата и...

Новогодишни ситни колачи, вкусно за секое дете

Направете ситни новогодишни колачиња, совршено декорирани и со префинет вкус. Можете да ги правите заедно со вашите деца или внуци. Ова е рецептот: СОСТОЈКИ: 300 гр брашно 100...

Посна крем салата со макарони и печурки

Направете посна салата со макарони и туна. СОСТОЈКИ: 1 кесе макарони 1 конзерва пченка 200 гр. маринирани шампињони 200 гр. посен мајонез ПОДГОТОВКА: Се варат тестенините и се цедат, се додаваат...

Лешник полжавчиња со чоколаден крем

Со овие шарени полжавчиња ќе ги израдувате вашите деца … Потребно е: 175 гр пченично остро брашно 100 гр путер 110 гр шеќер во прав 1 жолчка 1 лажицамлеко 150 гр чоколаден крем (Нутела, Меренда, Еурокрем…) 50...

ВИДЕО: Како да направите осум вида колачи во едно тавче?

Сакате различни вкусови на колачи, но не ви се прави големо количество од сите? Или сакате да направите десерти за сите различни вкусови и да...

Крем салата со шампињони и пилешко која ќе се најде за секоја пригода

Направете вкусна салата со пилешко месо. Состојки: 1 парче пилешко месо 3 лажици пченка од конзерва 2 компири 200 гр. шампињони 200 гр. мајонез сол, бибер и магдонос Подготовка: Се вари пилешкото месо...

Популарно