-1 C
Скопје
среда, декември 19, 2018

ВИДЕО: 6 рецепти за полнето пилешко

Обожавате пилешко? Тогаш овие шест рецепти се совршени за вас. Се подготвуваат лесно и брзо, а има варијанти за сечиј вкус.

Тројно уживање: Најубавиот колач во нова верзија.

Бисквит: 6 лажици шеќер 50 мл масло 100 мл минерална вода 4 лажици, печени, мелени лешници 150 г брашно 1 кесичка прашок за печиво Крем: 600 мл млеко од соја или ориз...

Најважните минерали за човековото тело се кријат во овие намирници

За човекот е многу важно да внесува доволен број минерали во својот организам. Токму затоа кога станува збор за минералите, треба да имате неколку...

Овошја поради кои тешко го губите вишокот килограми

Овошјето е најдобриот природен десерт – полно е со витамини, со растителни влакна, со корисни шеќери, важни нутриенти и што е најважно, изборот е...

Вкусно и брзо: Пита ролнички со праз

Направете вкусни пити ролнички со праз. Состојки: 1 пакување кори за пита 1 струк праз 1 шолја масло 100 гр. сирење 125 гр. маргарин 1 шолја вода сол Подготовка: Се чисти и се сече...

Лица кои треба да го избегнуваат ѓумбирот

Овој лековит корен не е подеднакво погоден за сите луѓе. Некои групи на луѓе би требало да го избегнуваат… Ѓумбирот често се нарекува и „универзален“...

Магичната моќ на какаото

Германски научници открија досега непознат извор на витамин Д2, кој е толку важен за здравјето во какаото и какао производите. Најмногу витамин Д2 содржи какао...

Брзи и вкусни пица мафини

Потребно е: 3 јајца 200 гр брашно 200 мл јогурт 100 мл маслопредјадење 1 прашок за пециво 1 лажиче сол 1 лажиче оригано 100 гр шунка 100 гр топлив кашкавал (ајдамер, гауда) кечап Подготовка: – Во еден подлабок сад изматете ги јајцата и...

Новогодишни ситни колачи, вкусно за секое дете

Направете ситни новогодишни колачиња, совршено декорирани и со префинет вкус. Можете да ги правите заедно со вашите деца или внуци. Ова е рецептот: СОСТОЈКИ: 300 гр брашно 100...

Посна крем салата со макарони и печурки

Направете посна салата со макарони и туна. СОСТОЈКИ: 1 кесе макарони 1 конзерва пченка 200 гр. маринирани шампињони 200 гр. посен мајонез ПОДГОТОВКА: Се варат тестенините и се цедат, се додаваат...

Популарно