21 C
Скопје
среда, јуни 3, 2020

КОЛУМНА НА ДРАГАН ПАВЛОВИЌ ЛАТАС : Лудаците ја преземаа лудницата

Македонија е во дилема: ни беше речено, уште лани, дека сме добиле датум за преговори со Европската унија како наплата за промена на уставното...

Колумна на Ламбе Арнаудов: Обвинувам!

Правдата е единствената цивилизациска вредност која е целосно во сопственост на човекот, која со тешка мака и доста доцна слободоумните луѓе подеднакво ја распоредиле...

КОЛУМНА НА ДРАГАН ПАВЛОВИЌ ЛАТАС: Се преброивме

Завршија претседателските избори. СДСМ, ДУИ, ДПА и делот од Беса како и гласовите на Алијансата на Албанците во вториот круг обезбедија победа, и тоа...

Колумна на Ламбе Арнаудов: Време за мајка револуција

Со Мајка Гордана, преку мајка револуција до мајка на нацијата, за мајка Македонија. Сме учеле, читале, слушале и доживувале разни револуции, црвена, жолта, розева, портокалова,...

Срамота, кој рекол дека премиерот Заев ни е глупав!?

Договорите за дело, кои завршија, беа прекинати. Државната администрација 11 години беше полнета од ВМРО-ДПМНЕ. Не им фалеше влакно од главата. И сега Заев...

Поздрав од ЕУ – Датум за преговори со Заев? Не, тој ни требаше само...

И така. Заев и неговата компанија подлизурковци вклучувајќи го оној на чија ќерка ја плаќаме во Хаг, си дојдоа од Берлин полиени со студена...

Георгиев: Она со метлата која Дац му ја дава на Зоки била договорена работа,...

Поранешниот пратеник и висок функционер на СДСМ Гордан Георгиев во својата најнова колумна за Дојче Веле прави анализа на првиот круг од претседателските избори како и...

Колумна на Латас: Кој ги уби гласачите

По пребројување на гласовите од првиот круг за избор на претседател на Македонија – едно е јасно: СДСМ загуби, и ја делегитимира сопствената власт...

Героски до Пендаровски: Јас веќе нема да ти излегувам пред очи

СДСМ доби тешка шлаканица и го плати цехот за двеиполгодишниот епски курч. Народот испрати јасна порака, но ретко кој од залудените од власта ќе...

Калајџиев: Запрена истражна постапка не може да се продолжи со подоцна донесен закон

Како најтешки прашања што се предмет на преговорите остануваат прашањето за истрагите поведени по истекот на 18 месеци и одново отвореното прашање за допуштеноста...

Популарно