7 C
Скопје
среда, февруари 19, 2020

Колумна на Наташа Младеновска-Лазаревска: ,,Case“ или кризен менаџмент во резиденцијалните установи за социјална заштита!?

И така, несакајќи се соочија со предизвикот директорите на кои претходната министерка од ресорот за труд и социјална политика им вдахна ветер во грбот,...

Колумна на Александар Ристевски: Петок 13ти да биде државен празник

Утрово еден мој пријател ми вели: „Братче, да се пазиме денес, Петок 13ти е!“ Му велам: „Не знам дали приметуваш, ама на државава секој...

Колумна на Предраг Димитровски: ,,И там сме е*ани, и вам сме е*ани”

Во времето на комунизмот, кога како Македонци се чувствуваме големи, пред се, заради тогашната ЈУ-федерација, во односите меѓу Македонија и Бугарија царуваа предрасуди втемелени...

Зоки, Зоки, ај „не прави глупости“ за 500 денари!?

Се сеќавате ли на стариот виц за дресираниот папагал, што знаел и да зборува, а сопственикот го земал со себе на одмор, зашто дома...

Колумна на Драган Павловиќ Латас: Дигни глава и кажи му – не!

Кога не би бил претседател и јас би заминал од Македонија, рече претседателот на државава Стево Пендаровски, и си ја закопа кариерата со реченица...

Колумна на Ламбе Арнаудов: На прав пат не сте! Прав и кал сте на...

Господин Христијан Мицковски во ова траорно и мрачно небо што се надвисило над Македонија прекриено со темни црни облаци зад кои удобно и мирно...

Колумна на Драган Павловиќ Латас: Откако ги изедоа баклавите ветуваат јуфки за сите

Зема од нас, граѓаните и фирмите преку повисоки такси и даноци, од казни и секој ден нови и нови давачки.Тоа е разликата, поедноставено, помеѓу...

Костов: Сменивме Устав и Име, а датум за преговори нема?!?

Протестирам! Со ДИКТАТ ни сменија име што го имаме ОД ИСКОН, а не не удостоиа со датум за отпочнување на преговори со ЕУ. Што...

Со љубов за Заев – Оди си, оди си, друг да те сака…

Нашиот угледен, честит и достоинствен премиер, Зоран Заев, пред извесно време ни обелодени дека е љубител на стари народни мудрости. Искрено, веќе и не...

Колумна на Латас: Што да ти кажам, си знаеш и сам

На прав пат сме. Дефинитивно. Се возиме турбо и на поверење, на слепо. Што има врска и така еднаш се умира, сега или попосле,...

Популарно