9 C
Скопје
четврток, ноември 15, 2018

Видеото со кое Двејн Џонсон ги воодушеви фановите

Станува збор за интензивни тренинзи што ги изведува за снимањето на спинофот на Fast and Furious. Филмот се снима веќе 40 дена од планираните...

„Alibaba“ руши рекорди – за 2 минути потрошени 1,4 милијарди долари

Онлајн купувањето доживеа поставување на нов потрошувачки рекорд на „Денот на самците“. Овој ден е познат по тоа што онлајн продавниците нудат солидни попусти...

Грчката вооружена пропаганда во Македонија – омразата кон Македонците психопатолошки феномен на Грците !?

„Негирањето на (Македонците – н.з), како психопатолошки феномен на Грците во тоа време, беше поттикнат од разни лоши чувства, меѓу кои љубомората и горчината...

Футуристичко моторизирање на полициските сили во Дубаи

Според најавите на полициските служби од Дубаи, користењето на футуристичкиот „ховербајк“ S3 2019 од страна на нивните патроли може да се имплементира до 2020...

Македонски или Тројански даб симбол на вечноста

Македонскиот даб е ендемски вид со посебни карактеристики и преставува вистинско природно богатсво. Името македонски даб го добива затоа што неговиот ареал е соодветен со...

МАКЕДОНЦИТЕ ВО СТАТИСТИКИТЕ НА БАЛКАНСКИТЕ И ЕВРОПСКИТЕ ЕТНОГРАФИ

Дека историјата на Македонија и на македонскиот народ секогаш била фалсификувана од страна на соседните иредентистички пропаганди е одамна позната работа, но претстои периодот...

На патот кон признавање и осамостојување на Македонската православна црква

ПРВИОТ ЧЕКОР ВО ИЗДЕГЛАВЈЕ Од нашата Црковна историја На 21 октомври 1943 година  во штотуку ослободената Дебарца се одржа првиот собор на македонското православна свештенство на слободната...

Германски историчар објаснува како е фалсификувана грчката историја

Германскиот историчар вели дека историјата е сосема поразлична од онаа што сме ја учеле во училиште, па така во книгата „Фалсификување на човечката историја”...

ВОДА ЌЕ ГО ОТКРИЕ БОГАТСТВОТО НА ЦАР МАКЕДОН ВО МАКЕДОНИЈА – ПРОРОШТВО НА МАКЕДОНСКИОТ...

Се работи за ЗАФИР, човек роден во Шопско Рударе (Кратово), во маалата Грозданови, во близина на локалитетот Цоцев камен. Не е познато кога се родил...

Еден ден, болката која сега ќе чувствуваш ќе има некаква смисла…

Се чувствуваш хаотично и ништо не ти оди од рака. Твоите очи се потечени, а твоето тело е уморно и немаш сила да станеш...

Популарно