0 C
Скопје
петок, декември 14, 2018

Денес е голем христијански празник, посен Свети Ѓорѓија

Православните верници денеска го празнуваат посен Свети Ѓорѓија. Овој ден, освен како семејна слава, се празнува и како именден и како слава на цели...

Македонија денес облачно со локален дожд, на повисоките места со дожд и снег

Времето денеска во Македонија ќе биде облачно со локален дожд, на повисоките места со дожд и снег, а на планините со снег. Во текот на...

Утре се слави великомаченичка Екатерина

Утре се слави споменот на светата великомаченичка Екатерина, која пострада за христовата вера. Во едно видение Света Екатерина прими прстен од Самиот Господ Исус,...

Денеска е Св. апостол и eвангелист Матеј

Денеска е Св. апостол и eвангелист Матеј. Свети Матеј претходно беше цариник, т.е. собирач на порез. Кога Христос го повика, тој веднаш одговори на повикот, сосема...

Решението за притвор на Јанакиески има суштествени проблеми и законски маани

Неосновано е решението за притвор на Миле Јанакиески, тврди неговата одбрана. При донесувањето на одлуката, бил прекршен кривичниот законик оти советот на Основниот суд Скопје...

Денеска е Св. апостоли Олимп, Родион, Ераст, Кварт, Сосипатер и Терциј

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 10 ноември. Денеска е Св. апостоли Олимп, Родион, Ераст, Кварт, Сосипатер и Терциј. Сите беа од редот на 70-те...

Снег на Попова Шапка- Фото

На социјалните мрежи утринава се појавија фотографии од првиот снег месецов на Попова Шапка. -Дали зимата ќе ни започне порано од очекуваното, се вели во...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе закон за покачување на пензиите за 10%

ВМРО-ДПМНЕ како одговорна партија секој месец ќе поднесува по едно законско решение кое ќе биде за добро на граѓаните. Безидејноста на СДСМ ги дотера...

Тажна вест: Почина Дрaле од групата „Забрањено пушење“

Дражен Јанковиќ познат како Дрaле, клавијатурист на групата ,,Забрањено пушење” и братучед на фронтменот Неле Карајлиќ, почина утрово. Тој беше клавијатурист во култната босанска група,...

Македонија денес, сончево и тополо ноемвриско време

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Дневната температура ќе се движи...

Популарно