18 C
Скопје
петок, мај 24, 2019

Македонското евангелие кое се чува во градот Ремс служело за крунисување на француските кралеви

Македонското евангелие е едно од најстарите постоечки писмени споменици на пергамент и сведоштво за македонскиот јазик, писмо и православните религиозни практики, кое според некои...

ЗА МОЌТА НА ИЗБОРОТ И БЕСМРТНОСТА НА РЕПУБЛИКАТА

Браќа и сестри, силата на стравот и моќта на заканите целосно се разобличени. Непријателот на Македонското национално постоење е разголен на борбеното поле. Заедно со...

Утре е Велика Сабота- ден за последните подготовки, а еве што треба да направите...

Утре е Велика Сабота. Сабота, значи покој. Велика Сабота е ден на покојот, ден на Покојникот, ден на Најголемиот покој и на Најголемиот Покојник....

Фејсбук избриша 212 профили од Косово и од Македонија

Месечниот извештај на Фејсбук за борба против лажните вести во пресрет на ЕУ изборите открива дека 212 профили биле отстранети во март поради “координирано...

Снимка која го разобличи Стево: Може ли да му се верува на Пендаровски? (ВИДЕО)

Лагите на Стево Пендаровски! Човек кој ги лажел своитe граѓани, не заслужува да им биде претседател! Гласот за Стево е глас за самоуништување! Лагите на Стево Пендаровски! Човек...

Се распаѓа еден од највредните иконостаси во Македонија, Министерството за култура го одбило проектот...

Се распаѓа еден од највредните иконостаси во Македонија, стар 174 години, во црквата Свето Благовештение во Прилеp. Според експертите тој е трет по вредност...

Латас: Ако некој има личен интерес овие претседателски избори да бидат бојкотирани и да...

Македонскиот новинар Драган Павловиќ Латас својата последна колумна#Бојкотирам ја посвети на претстојните претседателски избори. Тој се осврна и на оние кои повикуваат на бојкот...

ВМРО-ДПМНЕ: Дескоска да одговори зошто не го отвора сопствениот маил, на кој се испратени...

Реакцијата од ВМРО-ДПМНЕ на соопштението од Министерството за правда ви ја пренесуваме во целост: На Рената Треневска Десковска на 26 март во 16 часот 19...

Родители внимавајте, секое дете ја носи во џеб: Оваа популарна играчка чини 50 денари,...

Според последните истражувања слајмот најпопуларната играчка помеѓу младите содржи големо количество од хемикалијата бор. Тестовите кои беа спроведени покажуваат дека во овие „лигавци“ има 4...

Од мала сум по возови, водев војна за да седнам и да возам: Зорица...

Зорица Петрова е првата жена машиновозач во државата на која на Меѓународниот ден на жената ѝ беше врачена лиценцата за работа како машиновозач. Оваа...

Популарно