Боки 13 и Катица ќе патат – почина дизајнерот Патрик Луј Витон

0
653

Модниот дизајнер Патрик Луј Витон, паравнук на основачот на модната куќа Louis Vuitton, почина во Франција на 68-годишна возраст, соопшти бугарската Нова тв. Причините за смртта на дизајнерот не се соопштуваат. Од модната куќа изјавија Патрик Луј ја продолжил семејната традиција со своето присоединување кон Louis Vuitton во 1973 година.

paricki

Модната куќа Louis Vuitton е основана од Луј Витон во 1854 година во Франција. Таа е специјализирана за производство на куфери и чанти, модна облека, парфеми и луксузни асесоари со иста марка.

Извор: лидер.мк

Коментирај