Blue Origin ја претстави ракетата New Glenn (видео)

0
435

Blue Origin, вселенската компанија на Џеф Безос (Amazon) работи напорно за да се израмни против својот конкурент SpaceX во битката за приватни вселенски летови. Ракетата New Glenn и моторот BE-4 беа претставени од Blue Origin, заедно со името на нивниот прв клиент.
Ракетата New Glenn, именувана во чест на астронаутот Џон Глен, се очекува да биде лансирана во 2021-2022 година, а нејзините можности се речиси слични на Falcon 9 на SpaceX.
Презентацијата на Blue Origin е придружена со видео што покажува како ќе изгледа крајниот производ.

Коментирај