Без дилеми, Хансен прогласен за МВП на шампионатот

0
218

Репрезентативецот на Данска, Микел Хансен е прогласен за најдобар играч на СП во ракомет.

Данска стана светски шампион со победата во финалето над Норвешка, додека третото место и припадна на Франција, кој беше подобра од Германија.

Хансен со 72 гола ја предводеше Данска до титулата на светскиот шампионат кој се организираше во Германија.

Во најдобриот состав се најдоба три Норвежани, два Данци и по еден Германец и Шпанец, додека нема претставник на Франција.

Признанието за МВП му припадна на Хансен, кој оваа наградата ја добива сосема очекувано и заслужено.

Наредното Светско првенство е на програмата во 2021. година во Египет.

Извор: sportski.mk

Коментирај