Австрија и Франција во четвртфиналето на ЕУРО 2017 за жени

0
409
France's midfielder Abily Camille (L) reacts after scoring during the UEFA Women's Euro 2017 football tournament between Switzerland and France at Rat Verlegh Stadium in Breda on July 26, 2017. / AFP PHOTO / TOBIAS SCHWARZ (Photo credit should read TOBIAS SCHWARZ/AFP/Getty Images)

Репрезентациите на Австрија и на Франција се пласираа во четвртфиналето на Европското првенство во фудбал за жени што се игра во Холандија.

На дуелите од 3. коло од групата Ц одиграни синоќа дебитантот на шампионатите Австрија ја совлада селекцијата на Исланд со 3:0, додека Франција одигра нерешено со Швајцарија 1:1. Со освоениот бод Франција го обезбеди второто место во групата.

Австрија заврши со 7 бодови, Франција има 5, Швајцарија 4, Исланд е без бодови.

Вечерва се играат натпреварите од 3.коло од Д групата: Португалија – Англија и Шкотска – Шпанија.

Табела во групата Д: Англија 6 бодови, Шпанија 3, Португалија 3, Шкотска 0.

Коментирај