Антиќ: Јас се пензионирав од репрезентацијата

0
466

Еден од најдобрите македонски кошаркари Перо Антиќ (играч на Црвена Звезда) се наоѓа на списокот на играчи на македонската репрезентација за претквалификациите за Еуробаскетот 2021 година. Но, тој како и поголемиот дел кошаркари кои играат во Евролигата нема да бидат на располагање на своите репрезентации, поради обврските со клубовите.

Во изјава за „Еурохупс“ Антиќ истакнува дека долг период е во репрезентативна пензија.

– Јас сум во пензија уште од 30 година. Но, тие (федерацијата) го ставаат моето име затоа што сакаат да докажат нешто. Сакам да го видам Мекејлеб во репрезентацијата. Тој многу придонесе за националниот тим, вели Антиќ.

Тој воедно истакнува дека ова е момент младите кошаркари да бидат во селекцијата.

Репрезентацијата на Македонија во понеделник го има првиот собир во СЦ „Јане Сандански“. Нашата селекција во овие претквалификации се наоѓа во група со Швајцарија и со Словачка.

Коментирај