5 чекори до спа третман направен дома

0
452

Сигурно некогаш ви паднало на памет, колку би било убаво да си направите еден спа третман дома. Еве како да го изведете тоа.

Чекор 1 – Разделете еден портокал на две половини, кои ќе ги искористите за хидратација на најгрубите делови од вашето тело – колената, лактите и петите. На овој начин ефикасно ќе го отстраните мртвиот слој на клетки.

Чекор 2 – Исчистете го лицето преку подобрување на циркулацијата. За таа цел, во голем сад измешајте една чаша брашно од наут, 1/2 лажичка куркума, 2 лажици сенф, неколку свежи листови коријандер, 3 лажици вода од рози, 1 чаша сок од портокал и 1/2 чаша вода. Добро промешајте ја добиената смеса и разнесете ја низ целото лице и тело. Исплакнете со топла вода.

Чекор 3 – Исчистете го целото тело. Една од најчесто користените состојки во спа центрите е кафето. Тријте го кафето по целото тело за да ги отстраните нечистотиите и мртвата кожа.

Чекор 4 – Грижете се за пределот околу очите. Во овој дел од лицето кожата е чувствителна и тенка. Заморот и стресот речиси веднаш манифестираат со темни кругови, кои лесно може да се отстранат со две ладни лажици кои треба да се стават на проблематичните места за 10 минути. Друга опција се кесичките чај. Природните билки имаат смирувачко дејство и моментален ефект.

Чекор 5 – Маникир. Најубавите нокти се еден од најважните делови во домашната спа програма.Изберете форма на ноктите, отстранете ги кутикулите и лакирајте ги ноктите во вашата омилена нијанса.

Коментирај