3 нови модели на iPhone ќе бидат со OLED екрани

0
449

„Apple“ одлучи да ги користи „OLED“ екраните во сите три нови модели на „iPhone“ кои се закажани за следната година, според јужнокорејското електронско издание „Electronic Times“. Во соопштението се наведува дека цената на акциите на „Japan Display“ е намалена за 10 отсто, објави „Ројтерс“.

„Japan Display“, еден од главните подизведувачи за „iPhone“, заостанува зад конкурентите од Јужна Кореја во производството на „OLED“ екрани. За споредба, „LG Display“ акциите ја зголемија нивната вредност.

„Apple“ неодамна почна да планира нови модели на „iPhone“ и одлучи дека сите три модели ќе имаат „OLED“ дисплеи, според една статија цитирана од неколку анонимни извори од индустријата.

Претставникот на јужнокорејската канцеларија на „Apple“ не е отворен за коментар. Портпаролот на „Japan Display“ одби да коментира.

На крајот од утринската сесија во вторникот, акциите паднаа за 10 отсто од пазарната вредност на „Japan Display“ на 105 милијарди јени (965 милиони долари). Во време на трговија, падот беше 21 процент.

„Japan Display“ планира да започне масовно производство на „OLED“ панели за паметни телефони во 2019-та година и бара нови инвеститори кои ќе ја финансираат производната линија.

Акциите на „LG Display“ се зголемија за 5 отсто.

„Ако „Apple“ користи „OLED“ за сите модели од следната година, тоа ќе ги зголеми надежите на „LG Display“ дека може да земе дел од колачот, бидејќи „Apple“ може да побара да диверзификува снабдувачи на „OLED“ екрани“, коментира Ли Вон-Сик, аналитичар во „Shinyoung Securities“ во Сеул.

Извор: Денар

Коментирај