15 корисни совети на нашите баби и дедовци: Пред посета на доктор, пробајте го ова

0
434

Некогаш нашите стари се лечеле самостојно, ретко одејќи на лекар, а голем дел доживеале длабока старост. Иако денес ги имаме бенефитите на модерната медицина, сепак некогаш можеме да ги испробаме овие совети на нашите баби и дедовци.

 1. Ако ви е затнат носот, капнете малку масло од кантарион.
 2. За течење на носот, настинка и главоболка, измешајте лук и мед и јадете 3 пати дневно.
 3. За превенција на настинки, белиот лук држете го на малку масло а потоа намачкајте на леб.
 4. При првите знаци на настинка, потопете ги нозете во топла вода со крупна морска сол.
 5. За артритис и склероза, јадете повеќе лубеница.
 6. Ишијас –  загрејте цигла па ставете ја покрај нозете. Загревајте ги што почесто.
 7. Една јаболка дневно го намалува холестеролот.
 8. Лукот е спас за крвните садови.
 9. Хемороидите поминуваат со секојдневно конзумирање на сок од моркови.
 10. Прополисот измешан со ракија лечи забоболка.
 11. Истријте лимон на стапалата, потоа намачкајте ги со масло и испуканите пети се минато.
 12. Сокот од цвекло го чисти црниот дроб.
 13. Сокот од краставици и моркови го чисти и негува лицето.
 14. Грипот се лечи со чај од липа.
 15. Наместо лекови, земајте по 1 лажица мед наутро.

Коментирај